UEFA: Serbi-Shqipëri 3:0, por pa pikë për Serbinë | Ballkani | DW | 24.10.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

UEFA: Serbi-Shqipëri 3:0, por pa pikë për Serbinë

UEFA vendosi që ndeshja e ndërprerë Serbi-Shqipëri të regjistrohet me rezultat zyrtar për Serbinë. Janë shqiptuar dhe denime të rënda për palët. Vendimi ka shkaktuar reagime dhe pakënaqësi të mëdha

Ndeshja e ndërprerë Serbi-Shqipëri do të regjistrohet me rezultat 3:0 për Serbinë, me argumentimin se kombëtarja shqitpare ka refuzuar ta vazhdojë lojën. Por për shkak të organizimit të dobët, futjes së shikuesve në fushë, hedhjes së mjeteve piroteknike dhe përdorimin e lazerëve, Serbisë i zbriten tri pikëve. Dy ndeshjet e ardhshme, Serbia si nikoqir në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin e ardhshëm Evropian, do t'i luajë pa praninë e shikuesve. Ndërkohë që Federata e Futbollit të Serbisë si dhe ajo e Shqipërisë dënohen me nga 100.000 euro gjobë.

Shkaqet e ndërprerjes së ndeshjes

Ndeshja Serbi - Shqipëri, e zhvilluar në stadiumin "Partizani" në Beograd më 14 tetor, u ndëpre në minutën 42, pas ngritjes në stadium të një droni me një flamur ku ishte skicuar harta e "Shpipërisë së madhe". Pas përplasjes së lojtarëve në rreth këtij flamuri, në fushë u futën edhe tifozët, të cilët së bashkë me personelin e rutjes së rendit u përfshinë sulmet e dhunshme ndaj lojtarëve shqiptarë. Pas disa minutash ndërprerjeje, ekipit shqiptar iu kërkua kthimi në fushë, por ata refuzuan duke argumentuar, se nuk ekzistojnë kushte normale për vazhdimin e lojës. Kombëtarja, himni shqiptar dhe të gjithë shqitparët, janë ofenduar gjatë ndeshjes edhe me thirrjet: "Vrit e prejë, që të mos mbetet asnjë shqiptar". Ndërprerja e ndeshjes u bë shkas edhe për acarimin e raporteve mes Beogradit dhe Tiranës. Tensioni u rrit në masë prej deklaratave të pamatura, si ajo e presidentit të Serbisë, Tomisllav Nikoliq, i cili tha se "shqiptarëve do t'u duhen edhe disa shekuj të për të arritur nivelin e civilizimit të popujve të tjerë". E gjitha kjo rezultoi edhe me shtyrjen e vizitës së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Beograd, e cila ishte planifikuar më 23 tetor.

Reagimet e palëve

Shpjegimet zyrtare të Komisionit Disiplinor të UEFA-s do t'u dërgohen palëve brenda pesë ditësh. Por që tani vendimi ka shkaktuar reagime të ashpra si në Tiranë ashtu edhe në Beograd. Krerët e Federatës Shqiptare të Futbollit kanë bërë të ditur se do të ankohen ndaj këtij vendimi, sepse e konsiderojnë plotësisht të padrjetë. "Vendimi është i habitshëm dhe i papranueshëm. Ne do të akohemi", ka bërë të ditur Federata shqiptare. Si një vendim të padrejtë ndaj Shqipërisë e ka quajtur këtë vendim edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Ndërsa traineri i kombëtare shqiptare De Biazi u shpreh i dëshpëruar ndaj vendimit të UEFA-s. "Jam i dëshpëruar me këtë vendim të padrjetë. E kuptoj Komisionin, por për ne është shumë e vështirë ta pranojmë një vendim, sipas të cilit ne kemi humbur në të gjitha fushat. Kemi humbur madje edhe atë që e kemi arritur në fushë", kumtoi ai.E pakënaqur me këtë vendim është edhe pala serbe. Federata e Futbollit të Serbisë mbanë sot një seancë urgjente, ku do të vendoset për hapat e mëtejshëm.

Reagimet në mediat perëndimore

Mediat evropiane janë shprehur të habitura me vendimin UEFA-së, sipas së cilit Serbia e fiton ndeshjen e ndërprerë në Beograd. Ndeshja skandaloze regjistrohet në favor të Serbisë, shkruan agjencia gjermane e lajmeve DPA, duke shtuar se janë dënuar të dyja palët. Shumë më e ashpër është "Toscana News" me shkrimin "UEFA legjitimoi dhunën dhe racizmin”. Televizioni Britanik ITV raporton se "Serbia shpërblehet me fitore”. Ndërsa mediat kroate shkruajnë se

“UEFA tregohet e butë me serbët”. Më në fund rrjeti BBC pohon se “Serbia shpërblehet me fitore për dhunën në ndeshje të Euro 2016”.

Reklamë