Tё vdekur prej tё shtёnave nё njё qendёr tregtare nё Mynih | Gjermania | DW | 22.07.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Gjermania

Tё vdekur prej tё shtёnave nё njё qendёr tregtare nё Mynih

Pas tё shtёnave nё njё qendёr tregtare nё Mynih dorasit ndodhen nё arrati. Policia llogarit me disa viktima dhe bёn fjalё pёr njё „situatё akute terrori“.

Nё Mynih e rrethina ka mobilizim nё shkallё tё gjerё tё policisё. Helikopterё me snajperistё qarkullojnё mbi hapёsirёn e qytetit. Lidhjet pёr nё Mynih janё bllokuar. Madje ka mobilizim edhe tё forcave speciale GSG. Kjo pas ngjarjes me viktima nё qendrёn tregtare tё Mynihut, ku si pasojё e tё shtёnave rreth ores 20:00r, sipas tё dhёnave nga qarqet e hetuesisё dhe tё policisё, kanё gjetur vdekjen tё paktёn gjashtё vetё. Policia vёn ёdukje se ka edhe disa tёplagosur. Po sipas zёdhёnsit tёpolicisёmendohet se kemi tёbёjmёme tre persona si doras, tёcilёt ndodhen nёarrati. Dorasit sipas dёshmitarёve okularёkanёqenёtёarmatosur dhe ndodhen nёarrati, njoftoi policia. Qyteti u ka bёrёthirrje banorёve tёmos dalin nga shtёpitё.

Mjekёe infermierёjanёthirrur nёpёr klinikat e qytetit pas tёshtёnave. Njёzёdhёnёs i klinikёs universitare vuri nёdukje, se ёshtёdhёnёalarmi pёr „tёplagosur nёmasё“.

Ende janё tё paqarta sfondi dhe detajet e ngjarjes. Nёdeklaratёn e policisёbёhet fjalёedhe pёr dyshime pёr terror. Vetёm katёr ditё mё parё tё hёnёn (18.07) njё djalё i ri nё Vyrcburg sulmoi me njё sёpatё duke plagosur disa vetё nё njё tren lokal.