1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Sllovaki: Sulmohet me të shtëna kryeministri Robert Fico

15 Maj 2024

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, ndodhet në rrezik jete pas një sulmi me të shtëna ndaj tij. Sulmi ka ndodhur në Handlova pas një mbledhjeje të qeverisë.

https://p.dw.com/p/4ftcx
Portet i kryeministrit të Sllovakisë Robert Fico
Kryeministri i Sllovakisë, Robert FicoFotografi: Petr David Josek/AP Photo/picture alliance

Sikurse njoftoi  qeveria në Bratislavë të mërkurën (15.05.2024) në faqen e facebook-ut të kryeministrit, ai është qëlluar me disa plumba. Qeveria u shpreh për "atentat". Sipas këtyre njoftimeve kryeministri është qëlluar në Handlova pas një mbledhjeje të qeverisë. Po sipas njoftimit të qeverisë, kryeministri Fico është duke u trajtuar në spital në Banska Bystrica e jo në Bratislavë për shkak të plagëve të rënda. Fico ndodhet në rrezik jete. 

Makina e kryeministrit dhe bodyguard-ët e tij në kohën që një person qëlloi ndaj kryeministrit sllovak
Një person qëllon nga afër me disa plumba ndaj kryeministrit sllovak Robert FicoFotografi: Radovan Stoklasa/REUTERS

Presidentja eSllovakisë Zuzana Caputova e dënoi sulmin si "brutal dhe të paskrupullt".

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, e dënoi sulmin si "të pështirë". Të tilla akte dhune nuk kanë vend në shoqërinë tonë dhe minojnë demokracinë, vlerën tonë më të çmuar të përbashkët", shkroi ajo në shërbimin online X . "Asgjë nuk mund të justifikojë kurrë dhunën apo sulme të këtij lloji", deklaroi presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel.

Edhe kancelari gjerman, Olaf Scholz (SPD) u shpreh i tronditur pas sulmit me armë kundër kreut të qeverisë sllovake, Fico. Scholz bëri fjalë në platformën X për një "atentat frikacak" dhe se dhuna "nuk  ka vend në politikën europiane. Kurse Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u shpreh "i tronditur dhe i shokuar". Reagime të tronditura vijnë edhe nga kryeqytetet Varshavë, Londër, Pragë. "Ne e dënojmë ashpërsisht këtë akt dhune kundër kreut të qeverisë të një vendi partner fqin ", deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenski.

Duke u arrestuar personi që qëlloi ndaj kryeministrit sllovak
Arrestohet personi që qëlloi ndaj Kryeministrit sllovak Robert FicoFotografi: Radovan Stoklasa/REUTERS

Fico rimori detyrën e kryeministrit në tetor 2023 dhe ka qenë kryeministër i Sllovakisë edhe në vitet 2006 deri më 2010 dhe 2012 deri më 2018.Në vitin 2018 atij iu desh të japë dorëheqjenpas vrasjes së gazetarit Jan Kuciak dhe të fejuarës së tij. Kuciak pati investiguar për lidhjet mes mafies italiane dhe partisë së Ficos në pushtet.