SIGAL bashkohet me UNIQA | Ballkani | DW | 23.03.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

SIGAL bashkohet me UNIQA

Shoqëria e sigurimeve austriake UNIQA nënshkroi të premten në Tiranë një kontratë partneriteti me shoqërinë shiptare të Sigurimeve SIGAL

default

Kontrata parashikon blerjen e pjeses me te madhe te aksioneve te SIGAL -it nga austriaket pas tre vitesh bashkepunimi gjate te cilave ne tregjet e Shqiperise, Maqedonise dhe Kosoves do te perdoret nje logo e perbashket,SIGAL& UNIQA.

Ne tre vitet e ardhshme UNIQA i ofron kompanise se sigurimeve SIGAL, Know- How treinime ne Austri, Gjermani dhe Zvicer ku ajo ka filialet e saj.


Kjo eshte nje martese me kontrate mes kompanise austriake te sigurimver UNIQA dhe asaj shqiptare SIGAL. Ne baze te termave te kontrates se saponenshkruar te premten ne Tirane UNIQA merr opsionin e blerjes se shumices se aksioneve
ne SIGAL brenda nje afati prej 3 vitesh, deri ne janar 2010. Ndersa SIGAL gezon te drejten te perdore emertimin e perbashket SIGAL - UNIQA ne tregjet qe kjo kompani operon :Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni.

Por gezon njeherazi edhe te drejten te perfitoje nga transferimi i know .how qe do ti beje asaj UNIQA e konkretizuar ne treinime ne Austri, Zvicer dhe Gjermani si ne edukaten e punes se stafit te SIGAL –it asht edhe ne shtimin dhe ne zhvillimin e produkteve te ofruara. Nje martese mes dy kompanish lider me nje perfitim te ndersjellte qe ka te gjitha gjasat te funksionoje.

Perfaqesuesi i kompanise austriake Andreas Brandstetter, ne prononcimin e tij ekskluziv per programin shqip te DW tha ne lidhjer me aktivitetin e saj „ UNIQA Austria ka ne tregun e sigurimeve rreth 22 perqind te aksioneve, gje qe e ben ate
te kete nje pozicion lider. Grupi paraqitet shuem i fuqishem ne sigurimet shendetsore dhe ne sigurimin e jetes UNIQA e ka shtrire akltivitetin e saj ne mbi 17 vende ne Europe duke filluar nga me perendimoret si Zvicer, Lihtenshtain, Gjermani, Itali dhe ne lindje , ne Ukraine, Bullgari, Rumani Serbi dhe qe nga dita e sotme edhe ne
Shqiperi, Maqedoni dhe Kosove. Sa per pranine e saj ne Gjermani ai thote se UNIQA ka atje nje kompani sigurimesh qe quhet „Shoqeria e Sigurimeve te Manhajmit“ qe eshte nje kompani e posacme , aktive kryesisht ne sigurimet shendetesore, per jeten por edhe dhe ne nje amplitide shume te gjere sigurimesh e destinuar kryesisht per arkitekte, mjeke, kompani transporti qe perpiqet ti sherbeje nje klientele me te sofistikuar.

Lidhur me filozofin e kompanise UNIQA dhe parimet qe bejne ate lider ne Europe dhe se fundmi ne rajonin e EJL Andreas Brandstetter thote se „UNIQA nuk i drejton kompanite e saj partnere ne vendet e BE apo ne EJL vetem duke patur aksione.
Por krahas emrit INIQA shkruhet edhe ai i kompanise vendase sic eshte rasti ne Shqiperi.


Por kjo ka nje kuptim thelbesor: cilesine e sherbimve ndaj klientit qe duhet te jete si ai ne kompanine austriake duke filluar nga perkushtimi per klientin , tek gama e ofertave te sigurimit etj etj“

Fitimi netto i kompanise austriake UNIQA ne vitiin e kaluar ishte 5 miliard euro Ajo tani u sherben 5 milion kliente me mbi 12, 5 milion kontrata. Andreas Brandstetter pohonse pas tre vitesh UNIQA synon te bleje shumkicen e aksionevete te SIGAS me nje amplitude zgjedhjeje qe shkon nga 51 deri ne 75 perqind te tyre. Pas tre vitesh pritet nje 1% e aksioneve te SIGAL te kete vleren e 4 milion eurove. Nese SIGAL do te blihej tani, me kete nivel sherbimesh vlera e tij do te kapte vetem ate te 20 milion Eurove.

 • Data 23.03.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXO
 • Data 23.03.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArXO
Reklamë