Shtypi gjerman per Kosoven | Studimi në Gjermani | DW | 06.01.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi gjerman per Kosoven

"Süddeutsche Zeitung":Kosoves i duhet nje politike aktive


Me perfundimin e luftes kunder Sllobodan Miloshevicit,serbet dhe shqiptaret jane duke pritur nje zgjidhje per konfliktin e Kosoves.Mirepo,ngjarjet e marsit te vitit 2004 kane deshmuar se keshut nuk shkon me dhe se Kosova ka nevoje per nje ardhmeri.Per kete arsye Komebet e Bashkaura, Serbia dhe shqiptaret ne mes te vitit do te zhvillojne bisedime per kete ceshtje brizante. Shqiptaret e Kosoves jane te mendimit se i plotesojne kushtet per krijim te shtetit,ata kerkojne pavaresi.
Mirepo, Serbia vazhdon te trajton Kosoven si pjese te teritorit te vete,ndonese atje kane mbetur vetem 100 mije serbe.Kredoja e Kombeve te Bashkuara deri me tani ishte,Kosova se pari duhet te permbush standardet, pastaj te diskutohet per pavaresine.
Shqiptaret nuk lene tjeteter alternative te disktueshme pos pavaresise.
Reziku eshte se nese Kosova behet shtet, mund te ndahet edhe jugu i Serbise dhe Maqedonia.Serbia per kete, kerkon nje kompenzim, bashkimin e Republika Serbskes me Serbine.Kjo tendence do te debesonte forcat edhe ashtu jo te fuqishme demokratike ne Serbi.
Dhe jo vetem kaq, tendencat e levizjes autonomiste do te inkurajone edhe Qeqenine dhe Tibetin.Ketu qendron edhe motivi i Rusise dhe Kines per te kundershtuar pavaresine e Kosoves,shkruna "Süddeutsche Zeitung".Perkunder ketij efekti- domino,nje integrim i serishem i Kosoves brenda shtetit serb nuk do te ndodh.Dhe kete e ka bere te qarte edhe Grupi i Kontaktit.
Nje alternative tjeter, nga ajo e pavaresise, do te jete barazimi i Kosoves me Serbine dhe Malin e Zi,brenda bashkesise se perbashket Serbi-Mali i Zi dhe Kosove.Edhe ndarja e Kosoves do te diskutohet, ndonese asnjera prej ketyre dy varianteve nuk jane te afta per te mbijetaur.Sido qe te jete, rikthimi i Kosoves ne agjenden politike nderkombetare do te sjell impulse te reja. Kosova ka nevoje urgjende per nje politike aktive.

 • Data 06.01.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArxK
 • Data 06.01.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArxK