1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW
PolitikëAmerika e Veriut

SHBA do të tërheqë trupat nga Afganistani në 11 shtator

13 Prill 2021

Joe Biden tani po zgjedh një datë simbolike për tërheqjen nga Afganistani. Ai i propozon edhe një takim presidentit rus Putin.

https://p.dw.com/p/3rxS6
 US-Armee, NATO
Fotografi: Hoshang Hashimi/AP Photo/picture alliance

Presidenti i SHBA Joe Biden tani ka njoftuar se të gjitha trupat amerikane do të tërhiqen nga Afganistani deri në 11 Shtator, në 20 vjetorin e sulmeve në Nju Jork dhe Uashington. Agjencia e lajmeve Reuters dhe gazeta Uashington Post informojnë për këtë, duke cituar burime të brendshme. Prandaj, Biden dëshiron t'i publikojë planet e tij të mërkurën.

Donald Trump, paraardhësi i Presidentit Biden fillimisht kishte rënë dakord me talibanët militantë islamikë për t'u tërhequr në 1 maj. Trupat amerikane tani do të qëndrojnë në vend përtej datës së negociuar. Milicia terroriste kërcënoi se do t'i sulmonte trupat nëse ato nuk largoheshin nga vendi siç ishte rënë dakord.

Soldat in Afghanistan
Fotografi: Rahmat Gul/AP/picture alliance

Biden është nën presion për të vendosur shpejt për tërheqjen e ushtarëve amerikanë, sepse vendosja e trupave të tjera ndërkombëtare në Afganistan varet nga kjo.

Operacioni ushtarak ndërkombëtar në Afganistan në vitin 2001 çoi në përmbysjen e regjimit të talibanëve, të cilët refuzuan të ekstradonin shefin e Al Kaidës, Osama bin Laden.

Në këmbim të premtimit të Trumpit për të tërhequr trupat deri në maj, talibanët nisën bisedime të drejtpërdrejta paqeje me qeverinë në Kabul, të cilat kanë vazhduar në Emiratin e Gjirit të Katarit që nga shtatori. Deri tani, megjithatë, këto nuk kanë sjellë ndonjë përparim të dukshëm.

Biden propozon një takim me Putinin

USA Russland | Putin und Biden einig über Abrüstungsvertrag
Fotografi: Alexander Zemlianichenko/AP/dpa/picture alliance

Në sfondin e vendosjes së trupave ruse në kufirin me Ukrainën, Biden gjithashtu propozoi një takim të nivelit të lartë me shefin e Kremlinit, Vladimir Putin. Një takim i tillë mund të ndodhë "në muajt e ardhshëm", tha Biden, sipas Shtëpisë së Bardhë, në një telefonatë me Putinin të martën, në të cilën u diskutua edhe konflikti në Ukrainë.

"Presidenti Biden ka rikonfirmuar qëllimin e tij për të ndërtuar marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë që janë në përputhje me interesat e SHBA," tha Shtëpia e Bardhë. "Ai ka propozuar një takim të nivelit të lartë në një vend të tretë në muajt e ardhshëm, për të diskutuar gamën e plotë të çështjeve (në lidhje) midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë."

Marrëdhëniet me Rusinë janë të tensionuara

Në bisedë, Biden ishte "i shqetësuar" për zhvendosjet e fundit të trupave ruse në kufirin me Ukrainën dhe i bëri thirrje Moskës që të deeskalojë, shpjegoi më tej Shtëpia e Bardhë. Presidenti amerikan gjithashtu kishte theksuar mbështetjen "e palëkundur" të SHBA për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Marrëdhënia midis presidentit të ri të SHBA dhe Putin është tepër e tensionuar. Në mes të marsit në një intervistë televizive, Biden u përgjigj, "Po" kur u pyet nëse mendonte se Putini ishte një "vrasës".

aud (rtr, spie)