Reagime pozitive pas sulmit të SHBA kundër ushtrisë siriane | Bota | DW | 07.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Reagime pozitive pas sulmit të SHBA kundër ushtrisë siriane

Si kundërpërgjigje ndaj sulmit me gaz toksik, SHBA kanë goditur një bazë ajrore në Siri. Ka pasur të vdekur dhe të plagosur. Sulmi përshëndetet nga disa vende. Moska paralajmëron.

Sulmi i ushtrisë amerikane kundër Sirisë gjen jehonë pozitive në disa vende. Ministri i jashtëm francez, Jean-Marc Ayrault tha se, ky është paralajmërim ndaj një "regjimi kriminel". Edhe Turqia e përshëndeti sulmin amerikan. Zëvendëskryeministri turk, Numan Kurtulus tha për televizionin Fox, se bashkësia ndërkombëtare duhet t'i mbetet besnike qëndrimit të ashpër kundër "barbarizmit" të Asadit. Nga ana e saj qeveria britanike e përshëndeti sulmin si përgjigje ndaj "sulmit barbar me armë kimike", tha zëdhënësi i kryeministres, Theresa May. Edhe Arabia Saudite e mbështeti sulmin amerikan, ndërsa Irani e dënoi atë.

Pak ditë pas sulmit me gaz toksik në Siri, ku humbën jetën 86 vetë, mes tyre mjaft fëmijë, ushtria amerikane  me raketa një aeroport të ushtrisë siriane. Presidenti, Donald Trump tha se ai e ka urdhëruar sulmin. Kjo është hera e parë, që SHBA sulmon trupat qeveritare siriane, deri më tani sulmet e saj përqëndroheshin në luftën kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik. Sipas të dhënave siriane kanë humbur jetën 5 vetë dhe janë plagosur 7 të tjerë. Sulmi u krye nga bazat amerikane në Detin Mesdhe dhe konsiderohet si veprim unikal.

Ndërsa ministri sirian i Informacionit, Omran al-Subi është shprehur, se sulmet ishin "të kufizuara" dhe "të pritshme". Ai tha se, nuk pret shkallëzimin e gjendjes.

Rusia e dënon sulmin amerikan

Nga baza ajrore e sulmuar, Al-Shairat duket se ka ardhur sulmi me armë kimike ndaj një qyteti të kontrolluar nga rebelët, Çan Shaiçun, tha Trump. Ai bëri fjalë për një akt në mbrojtje të interesave kombëtare. "U bëj thirrje të gjitha kombeve të civilizuara të na bashkohen ne", tha Trump. Sipas të dhënave amerikane, Moska ishte njoftuar më parë për këtë sulm amerikan. Qeveria ruse ka paralajmëruar nga "pasojat negative" të sulmit amerikan kundër qeverisë siriane. "Presidenti Putin i sheh sulmet amerikane si agresion ndaj një vendi sovran, e kundër së drejtës ndërkombëtare", tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov në Moskë. 

Sulmi amerikan ka shkaktuar rënien e bursave, rritjen e çmimit të naftës dhe rekordin e vitit në çmimin e arit. Ekonomia gjermane shprehet e shqetësuar, se sulme të tilla kanë pasoja të rënda për ekonominë. Deputeti gjerman i Të Majtës, Jan van Aken e kritikoi sulmin "si çmenduri" dhe se tani ka rrezik që gjendja të shkallëzohet.

 

 

 

Reklamë