OSBE nuk do te jete gjykates per krizen politike te Tiranes | Ballkani | DW | 16.12.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

OSBE nuk do te jete gjykates per krizen politike te Tiranes

Kompromisi politik e vetmja rruge per daljen nga kaosi

Parlamenti

Parlamenti

Faktori nderkombetar ka thyer heshtjen e tij per krizen politike parazgjedhore qe po perjeton Shqiperia. Por pa ndryshuar qendrimin e tij te ri, per te mos qene as gjykates dhe as arbiter i paleve te perfshira ne nje konflikt kokeforte.

Sipas tij e vetmja zgjidhje per te dale nga kaosi ku po futet procesi zgjedhor eshte arritja e kompromist qeveri - opozite dhe marrja e pergjegjesive politike nga te dyja palet. Asgje e posaçme per nje situate te paprecedente ne 16 vitet e zgjedhjeve pluraliste ne Shqiperi, te shkaktuar nga vendimi i opozites per te mos marre pjese ne zgjedhje per shkak te mungeses se garancive per zgjedhje te lira dhe te ndershme por edhe nga vendosmeria e qeverise per t´i kryer ato pas nje muaji ne respekt te afateve kushtetuese dhe bindjes se procesi garanton nje cilesi te tille te zgjedhjeve.

Apeli i nderkombetareve kesaj here behet ne Tirane nga Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Goran Lennmarker.“Partite, tha ai ne perfundim te takimeve me te gjithe faktoret politike te Tiranes, "duhet te bejne nje perpjekje te fundit per te gjetur nje kompromis te mbeshtetur ne respektim te Kushtetutes se vendit, pasi kjo eshte pergjegjesia e tyre para shqiptareve.“

Nje kompromis qe respekton Kushtetuten duket i veshtire ne kushtet kur palet çdo dite e me shume radikalizojne qendrimet e tyre te kunderta: qeveria t´i realizoje zgjedhjet ne 20 janar 2007 dhe te respektoje keshtu afatet ne nje proces te dyshimte lidhur me arritjen e standarteve nderkombetare. Opozita ti shtyje zgjedhjet lokale, te mos respektoje Kushtetuese per hir te arritjes se standarteve per zgjedhje te lira dhe te ndershme.

Duket se zyrtari i larte i OSBE-se ka mbeshtetur qeverine dhe maxhorancen e djathte kur ka treguar se sa i rendesishem eshte respektimi i Kushtetutes. Njeherazi duket se ka mbeshtetur opoziten kur ka treguar se ka ardhur koha qe “Shqiperia te arrije standardet demokratike ne zgjedhje, te çdo vendi te Evropës, qe shqiptaret te kene mundesi te zgjedhin drejtuesit e tyre edhe ne nivel lokal permes nje procesi te lire,demokratik dhe te rregullt.“

Me fjale te tjera, ajo qe sugjeron deputeti suedez Lennmark, qe drejton Asamblene Parlamnetarete OSBE-se, eshte qe qeveria dhe opozita duhet te gjejne nje kompromis politik brenda hapesirave ku respektohet Kushtetuta dhe garantohen standartet e zgjerdhjeve te lira dhe te ndershme. Ne rast te kundert ai ka paralajmeruar se nuk do të ketë asnjë lëshim nga ana e faktorit nderkombetar për shkeljen e standardeve ndonese OSBE dhe organizmat e tjera europiane nuk kane ndermend te luajne as rolin e gjykatesit, as ate te arbitrit mes paleve ne konflikt. Por pavaresisht nga kjo formule e re e qendrimit qe po i behet e ditur klases politike te Tiranes gjithsesi ai ka shprehur pikpamjen e OSBE per nje pyetje thelbesore: A mund te behen zgjedhje pa pjesemarrjen e opozites? Jo- ka qene pergjigja e Goran Lennmark, Presidentit te Asamblese Parlamentarete OSBE-se pas takimeve te zhvilluara ne Tirane me kryeministrin Berisha dhe liderin e opozites Rama. Por ai nuk ka munguar te denoje bojkotin e opozites ndaj zgjedhjeve lokale si nje qendrim te papershtatshem ne kushtet aktuale.

Por duket se opozita nuk ka reflektuar ne strategjite e saj nga kjo kritike. Edi Rama, lideeri i opozites beri te ditur se qe javen e ardhshme fillojne pergatitjet qe ne diten e zgjedhjeve, me 20 janar 2007, ne te gjithe vendin te fillojne protestat dhe rezistenca civile ndaj nje procesi zgjedhor qe ai e quan“ proces ilegjitim“ Kompromisi politik i sugjeruar kete fundjave duket ende larg, shume larg.

 • Data 16.12.2006
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AraK
 • Data 16.12.2006
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AraK
Reklamë