Ndryshime në qeverinë Rama | Ballkani | DW | 13.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ndryshime në qeverinë Rama

Prej tri javësh PD në opozitë proteston dhe kërkon dorëheqjen e Ramës dhe krijimin e një qeverie teknike që të gatantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme parlamentare.

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ai Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi, i Pushtetit Lokal, Bledi Çuҫi dhe Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj do të zëvendesohen me 4 ministra të tjerë. Emrat e tyre pritet të bëhen të njohura sot,(13/03/ 2017). Kryeministri Rama tha në komunikimin e tij javor se "ndryshimet e qeverisë nuk reflektojnë asgjë tjetër përveçse domosdoshmerisë që udhëheqësit tanë politikë të fushatës se 18 qershorit, të fokusohen me energji të reja dhe prani të vazhdueshme pranë njerëzve në përballimin e volumit të jashtëzakonshëm të kontakteve me njerëzit që kërkon kjo fushatë”. Të katër ministrat që do të zëvendësohen janë koordinatorët kryesore në fushatën e elektorale të PS për zgjedhjet e 18 qershorit. Kryeministri Rama tha gjithashtu që "ndryshimet nuk lidhen me ndonjë kërkesë të caktuar të bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta”.

Ndryshime jo nën presionin e protestave të opozitës

Kryeministri Rama përjashtoi mundësinë që ndryshimet në qeveri  të  lidhen me protestën e opozitës për ta detyruar atë të japë dorëheqje. Opoziat ka bojkotuar prej tre javësh Parlamentin dhe po proteston në një ҫadër të ngritur në Bulevardin kryesor te Tiranes, "Dëshmorët e Kombit”, përballë zyrës së Kryemnistrit Rama. Protesuesit opozitarë kërkojnë dorëheqjen  e Ramës dhe një qeveri teknike për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme parlamentare, më 18 qershor. Bojkoti  i Parlamentit nga opozita ka bllokuar reformën në Drejtësi dhe krijimin e strukturave të Vettingut, me anë të të ciloit priten  të rivlerësohen mbi  700 gjyqtarë dhe prokurorë. Fillimi i zbatimit të Reformës në Drejtësi është kushti kryesor që ka vendosur BE për të hapur negociatat e anëtarësiimit me Shqipërinë.

PD-ja e akuzon qeverinë se po bashkëpunon me kultivuesit e  kanabis "për të vjedhur zgjedhjet” dhe  se nuk mashtrohet nga  "marifete” të tilla si I  konsideroi ajo  ndryshimet në qeveri.Kryetari i PD Lulzim Basha u tha mbrëme protestuesve që "protestat do të vazhdojnë derisa Rama të jape dorëheqjen  deri sa zgjedhjet e lira dhe të ndershme të garantohen nga një qeveri teknike”.

 

 

Reklamë