Ndalohen me ligj torturat nga shtetasit amerikanë | Politika | DW | 15.12.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Ndalohen me ligj torturat nga shtetasit amerikanë

Pas senatit amerikan, natën duke gdhirë dita e enjte edhe Dhoma e Përfaqësuesve votoi pro iniciativës së senatorit republikan John Mc Cain, sipas së cilës, trajtimi "mizor, johuman dhe poshtërues" i të burgosurve do të ndalohet edhe në luftë kundër terrorizmit të përbotshëm.

Irakian i torturuar

Irakian i torturuar

Pasi senati e miratoi dy muaj më parë me shumicë të madhe votash iniciativën ligjore, Dhoma e Përfaqësuesve veproi menjëherë. 308 deputetë votuan për shtesën detyruese në buxhetin e mbrojtjes, vetëm 122 ishin kundër. Me këtë, ndalimi i torturave mund të fitojë shpejt fuqi ligjore. William Taft, këshilltar juridik i ish-ministrit të jashtëm Colin Powell:

"Përcaktimi i standarteve të detyrueshme për marrjet në pyetje të të burgosurve është një detyrë e parlamentit, sepse qeveria këtu ka nevojë të qartë për konsultime."

Në Shtëpinë e Bardhë janë mbrojtur për një kohë të gjatë kundër këtyre rregullave dhe qe kërkuar që të bëhej të paktën përjashtim për shërbimin e fshehtë CIA, i cili kryen shumicën e marrjeve në pyetje në kampet e të burgosurve në Afganistan si dhe në Guantanamo. Ndërkohë, me sa duket kanë hequr dorë nga rezistenca. Zëdhënësi i qeverisë, Scot McLellan:

"Çështja që shtrohet është si të veprojmë me terroristët, të cilët kapen në fushën e betejës. Me senatorin McCain ne zhvillojmë për këtë dialog të vazhdueshëm dhe jemi të interesuar për një zgjidhje të mirë."

Me votimin në të dyja dhomat e kongresit amerikan qeveria Bush pësoi një disfatë të rëndë. Akoma më shumë. Deputetët e kongresit kërkojnë që forcat e sigurisë të trajnuara nga ushtarakët amerikanë t'u përmbahen standarteve të reja, në një kohë që vetëm pak kohë më parë u zbuluan tortura në burgjet shtetërore irakiane. Kryetari i komisionit të mbrojtjes në Dhomën e Përfaqësuesve, Duncan Hunter është i mendimit:

"Në ligj ne duam të fiksojmë edhe që instruktorët tanë në ushtrinë amerikane, të cilët shkollojnë aktualisht oficerë irakianë, të këmbëngulin në respektimin e këtyre standarteve, në mënyrë që të burgosurit në burgjet irakiane të mund të trajtohen në mënyrë humane."

Ndalimi ligjor i përdorimit të dhunës do të ishte i detyrueshëm për të gjithë shtetasit amerikanë në të gjithë botën. John McCain të paktën nuk duket të jetë i gatshëm për kompromise. Veterani i Vietnamit, të cilin vetë e kanë torturuar kur e kapën rob, ka në dorë një mjet të fuqishëm presioni. Nëse presidenti Bush do të paraqesë veton kundër direktivave të reja, atëherë parlamenti mund të bllokojë buxhetin e mbrojtjes. Dhe me këtë do t'u vihej parimisht pikëpyetje misioneve në Afganistan dhe në Irak.

 • Data 15.12.2005
 • Autor Daniel Sheshkevic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqrt
 • Data 15.12.2005
 • Autor Daniel Sheshkevic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqrt