Merkel dhe Tadiç kundër ndarjes së Kosovës | Ballkani | DW | 01.10.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Merkel dhe Tadiç kundër ndarjes së Kosovës

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti serb Boris Tadiç nuk e shohin si obsion ndarjen e Kosovës. Raportet e mëparshme të medieve serbe dhe gjermane ai quajti "keqinterpretime".

Angela Merkel dhe Boris Tadiç, Fotografi arkivi

Angela Merkel dhe Boris Tadiç, Fotografi arkivi

"Unë nuk jam për ndarjen e Kosovës", e shkurtër dhe e prerë ishte përgjigja e kancelares Angela Merkel ndaj lajmeve të publikuara kohët e fundit, sipas të cilave presidenti serb Boris Tadiç propozonte ndarjen e Kosovës.

Edhe Tadiçi vetë u tërhoq nga një propozim i tillë, i cili ishte kritikuar menjëherë nga opozita dhe ish kryeministri Koshtunica. "Serbia nuk e ndryshon planin e vetë politik. Autonomia e zgjeruar është plani ynë kyç dhe këto janë interpretime të gabuara që i bëjnë nganjëherë njerëzit e medieve, jo vetëm në Serbi por edhe këtu në Gjermani", tha Tadiç mbas një takimi me kancelaren gjermane të merkurën në Berlin.

Mes dy politikanëve kishte divergjenca në lidhje me misionin e ardhshëm të BE-së (Eulex) i cili pritet të zëvendësojë UNMIK-un. Presidenti serb theksoi tri kushtet e Serbisë: "Vendimi duhet te mirret ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se, të mos zbatohet plani i Ahtisarit dhe misioni i EULEX-it te jete neutral ndaj statusit të Kosovës." Angela Merkel tha se është shumë e rëndësishme që EULEX-i të fillojë nga puna dhe të shtrihet në të gjithë Kosovën.

Divergjenca patën politikanët edhe në lidhje me çështjen e Kosovës. Tadiç theksoi se Serbia nuk do ta njohë kurrë atë, por se me projektrezolutën e re të parashtruar në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së, po përpiqet ta kalojë problemin nga "këndi politik në atë juridik". Merkel tha se Gjermania po e shqyrton votën e saj ndaj projektrezolutës së bashku me anëtarët e tjerë të BE-së. Merkel siguroi mbështetje të Gjermanisë në rrugën e Serbisë drejt Evropës.

Presidenti serb Boris Tadiç ndodhet në Gjermani për një vizitë zyrtare treditore. Të premten, më 3 tetor, ai do të nderohet me çmimin Quadriga. Ky çmim jepet çdo vit në ditën e festës së bashkimit të Gjermanisë për ata persona që transformojnë shoqërinë.

 • Data 01.10.2008
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FSNj
 • Data 01.10.2008
 • Autor Anila Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FSNj
Reklamë