Me episodin qeveritar, Çekia dëmtoi edhe veten | Studimi në Gjermani | DW | 26.03.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Me episodin qeveritar, Çekia dëmtoi edhe veten

Në qendër të shtypit të sotëm gjerman është rrëzimi i qeverisë çeke dhe pasojat për Bashkimin Evropian.

Projekti i artistit Jaume Plensa - Transparency 2009 i vendosur në Pragë me marrjen e Presidencës së radhës së BE-së - janar 2009

Projekti i artistit Jaume Plensa - Transparency 2009 i vendosur në Pragë me marrjen e Presidencës së radhës së BE-së - janar 2009

Gazeta Mittelbayerische Zeitung shkruan

Me episodin qeveritar, Çekia dëmtoi edhe veten. Rrëzimi i qeverisë në mes të peiudhës së presidencës së radhës së BE-së, bën të besueshëm pikërisht ata që kishin dyshuar gjithmonë në kompetencën për të drejtuar të këtij vendi të vogël. Në rast se vëzhguesit i akuzojnë ish - shtetet e dikurshme të bllokut lindor se u mungon ndjenja e përgjegjësisë, kjo nuk ka të bëjë me arrogancën politike. Përkundrazi, Çekia e tregoi këtë gjë këtë javë. Në vend që në favor të të mirës së përgjithshme t`i zgjidhte mosmarrëveshjet politike me kompromis demokratik, Praga përdori kurën radikale dhe pasojat që mund të kishte një gjë e tillë për BE-së nuk i mori njeri parasysh.


Gazeta Nürnberger Zeitung shkruan:


Pas përmbysjes së Topolanekut nuk mungon vetëm në Çeki një shef i fortë qeverie. Edhe Bashkimi Evropian do të jetë në muajt e ardhshëm i kushtëzuar prej zhvillimeve në Çeki. Momenti i përmbysjes së qeverisë në Çeki nuk mund të ishte më i papërshatshëm. Në fillim të prillit pritet që Barack Obama të vijë për vizitë tek partnerët evropianë. Më tej, takimi i nivelit të lartë të G-20 për luftimin e krizës financiare globale dhe në qershor zgjedhjet për Evropën. Megjithë këto ngjarje deputetët çekë nuk arritën ta vështrojnë çështjen në kompleks. Ata e rrëzuan kryeministrin në mes të presidencës së radhës së BE-së, në mënyrë që kjo t`i binte në sy gjithkujt në të gjithë Evropën. Ndjenja e përgjegjësisë duket ndryshe.

Dhe në fund Gazeta Berliner Zeitung vëren:

Ky veprim ka pasoja paradoksale. Socialdemokratët çekë si dhe Partia ekologjike janë koseguentë proevropianë. Dhe pikërisht kjo parti shkaktoi tani një situatë, e cila e pengon në mënyrë të ndjeshme politikën evropiane që të mos themi që e kthen mbrapsht atë. (pp/aca/dpa)

 • Data 26.03.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/HJsV
 • Data 26.03.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/HJsV