Maqedonia është ″minë me sahat″ | Studimi në Gjermani | DW | 26.04.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Maqedonia është "minë me sahat"

Shtypi ndërkombëtar për Maqedoninë dhe Turqinë

default

Historiani Paul Lendvai, në një koment të botuar në të përditshmen austriake DER STANDARD e quan problemin e Maqedonisë një "minë me sahat".

Lendvai citon ndër të tjera poetin francez Paul Valery me fjalët: 'Historia justifikon çfarë të duash, ajo nuk sqaron asgjë, sepse nuk ka asgjë që nuk mund të dëshmohet me anë të saj.' Prandaj edhe nuk ekziston vetëm histeria e serbëve për Kosovën, por edhe historia e grekëve për Maqedoninë. Gjithashtu do të ishte hipokrizi të injorohej nacionalizmi agresiv i shumë shqiptarëve të Maqedonisë, që së bashku me rrefuzimin e maqedonasve për t'u siguruar shqiptarëve të drejta të zgjeruara pakicash, sollën luftën civile në vitin 2001. Në Maqedoni e përreth është kurdisur sërish mina me sahat."

Gazeta e franceze LE MONDE shkruan për marrëdhëniet Turqi BE në prag të takimit të ministrave të jashtëm të BE-së (29.04) në Luksemburg:

"Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Turqia që të përshpejtojë reformat për të mundësuar anëtarësimin e saj në BE. Pavendosmëria e Erdoganit është shkak për t'u shqetësuar. Pyetja që shtrohet është se a është ai me të vërtetë i vendosur që ta çojë vendin e tij drejt demokracisë, apo mos vallë miqtë evropianë të Turqisë po e nënçmojnë rrezikun e depërtimit të islamizmit të vendit. Brukseli dhe Ankaraja duhet të sqarohen në se duan të shmangin rritjen e mosbesimit reciprok. "

 • Data 26.04.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dp7A
 • Data 26.04.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Dp7A