Macroni fitoi zgjedhjet vendimtare në Francë | Evropa | DW | 18.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Macroni fitoi zgjedhjet vendimtare në Francë

Në Francë u mbajt raundi i dytë i zgjedhjeve parlamentare. Balotazhi konsiderohej vendimtar për kahjen e këtij vendi.

Raundi i dytë i zgjedhjeve në Francë ka zgjuar pak vëmendje gjatë ditës së djeshme. Shumë francezë kanë vendosur që ditën ta kalojnë në shtëpitë e tyre apo në shetitje me familjet, ndonëse balotazhi i zgjedhjeve parlamentare në Francë konsiderohej si vendimtar për orientimin e këtij vendi. Ndaj nuk ishte ndonjë befasi që në fund pjesëmarrja ishte më e ultë në historinë e zgjedhjeve parlamentare në Francë, kumtoi ministria e Brendshme.

Presidenti Emmanuel Macron ka fituar shumiën në parlament dhe tani i ka duart e lira t'i realizojë reformat e paralajmëruara para zgjedhjeve. Qeveria e tij synon që këtë muaj të nisë procedurën e miratimit të ligjeve për të drejtën e punës. Presidenti Macron ka votuar paradite në Le Touquet.