Kostarika ndërpren marrëdhëniet diplomatike me Taivanin | Gjermania - Tregu i punës | DW | 07.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Kostarika ndërpren marrëdhëniet diplomatike me Taivanin

San Hose: Pas 60 vitesh Kosta Rika ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Taivanin dhe rifilloi ato me Kinën. Presidenti Oskar Arias tha se Republika Popullore është një realitet që nuk mund të injorohet. Kina e trajton Taivanin si provincë të saj dhe provon ta izoloj atë nga bashkësia ndërkombëtare. Taivani aktualisht njihet vetëm nga 24 vende të botës, shumica e tyre vende në zhvillim.

 • Data 07.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqln
 • Data 07.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqln