Kolonitë hebreje sjellin mosmarrëveshje mes SHBA dhe Izraelit | Bota | DW | 01.06.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Kolonitë hebreje sjellin mosmarrëveshje mes SHBA dhe Izraelit

Marrëdhëniet mes aleatëve tradicionalisht të ngushtë SHBA dhe Izraelit janë tensionuar. Arsyeja ka të bëjë me qëndrimet e ndryshme të qeverisë Obama dhe asaj Netanjahu lidhur me konfliktin e Lindjes së Mesme.

Netanjahu dhe Obama nuk bien dakord për kolonitë hebreje. Foto: Netanjahu ne SHBA, 18 maj 2009

Netanjahu dhe Obama nuk bien dakord për kolonitë hebreje

Qeveria e Jeruzalemit është e zhgënjyer nga kursi i presidentit të SHBA-së

Në qeverinë e Izraelit po rritet pakënaqësia ndaj kursit të pakompromis të presidentit të SHBA-së, Obama. Më se qartë Obama kërkoi t' i jepet fund ndërtimit të vendbanimeve hebreje në bregun perëndimor të Jordanit. Qofshin këto vendbanime eksterritoriale apo blloqe banimi - presidenti do që Izraeli të mos ndërtojë më fare në bregun perëndimor të Jordanit. Obama e refuzon propozimin e kryeministrit izraelit Netanjahu, për të shpallur si legale projektet për ndërtime të reja brenda vendbanimeve ekzistuese në kuadër të së ashtuquajturës "rritje e natyrshme".

Sipas informacioneve të gazetës izraelite „Ha'aretz“ qeveria në Jeruzalem është e zhgënjyer nga kursi i presidentit të SHBA-së. Ministri i Brendshëm Eli Jishai tha, se kërkesat e SHBA-së janë baraz me një "dëbim" të banorëve. „Ha'aretz“ citon një përfaqësues të lartë qeveritar, pa e përmendur atë me emër, me fjalinë: të gjitha marrëveshjet, që ka arritur parardhësi i Obama-s Bush "nuk kanë vlerë". Një tjetër përfaqësues i qeverisë së Netanjahu-t deklaroi, se Uashingtoni ndjek kursin e lëshimeve ndaj palestinezëve. Kjo "nuk është korrekte" kundrejt Izraelit.

Për habi të izraelitëve, delegacioni i SHBA-së i quajti të papranueshme marrëveshjet e arritura nën Bush-in.

Të dërguarit nga Jeruzalemi javën e kaluar u përpoqën të arrijnë një kompromis në bisedimet lidhur me çështjen e ndërtimit të vendbanimeve me të ngarkuarin e posaçëm të SHBA-së, George Mitchell në Londër. Delegacioni izraelit, ku bënte pjesë edhe zëvendëskryeministri izraelit, Dan Meridor, donte t' u impononte amerikanëve një lëshim të ngjashëm arritur më parë nën qeverinë e Bush-it: Të mbetet i lejueshëm ndërtimi i vendbanimeve brenda blloqeve ekzistuese në Bregun Perëndimor të Jordanit. Por ai nuk pati sukses me këtë. Mitchell nuk ishte i gatshëm të lëshonte pe. Për habi të izraelitëve, delegacioni i SHBA-së deklaroi, se janë të papranueshme marrëveshjet e arritura nën Bush-in.

Policët palestinezë u përpoqën të arrestojnë në Kalkilia luftëtarë të Hamasvë islamistë

Nga këndvështrimi i delegacionit të Izraelit qëndrimi i ri i qeverisë së SHBA-së është jo korrekt, sepse palestinezëve nuk u kërkohet as shpërbërja e së ashtuquajturës "infrastruktura e terrorit" – në këmbim të pezullimit të ndërtimit të vendbanimeve. – Tani ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak, do të përpiqet në Uashington ta verë në lëvizje për lëshime qeverinë e Obama-s. Të dielën (31.5.) ai u nis për në SHBA. Ndërsa të enjten (4.6.) Obama pritet në Kajro. Presidenti i SHBA-së do t' i drejtohet me një fjalim parimor pajtimi myslimanëve në të gjithë botën.

Ndërkaq policët palestinezë u përpoqën të arrestojnë në orët e para të mëngjesit të së dielës në qytetin Kalkilia të Bregut Perëndimor të Jordanit luftëtarë të Hamasvë islamistë. Gjatë këtij aksioni policia hasi në rezistencën e ashpër të Hamasit. Gjatë shkëmbimeve të zjarrit u vranë tre policë, dy luftëtarë të Hamasit dhe një kalimtar i pafajshëm. Autoritetet vendosën ndalim-qarkullimin në qytet. Trupat e policisë në Bregun Perëndimor të Jordanit aktualisht janë nën autoritetin autonom palestinez, që kryesohet prej partisë së moderuar Fatah.

Autor: Sebastian Engelbreht/ Vilma Filaj Ballvora

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 01.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I1QD
 • Data 01.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/I1QD
Reklamë