Gruevski me kritika ndaj Brukseli | Ballkani | DW | 06.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Gruevski me kritika ndaj Brukseli

Viti 2008 do të shënohet si një vit i dështuar i Maqedonisë në rrugën e saj drejt integrimeve në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Olli Rehn në Shkup

Olli Rehn në Shkup

Edhe pse qytetarët maqedonas kanë pritur që viti 2008 të jetë historik për Maqedoninë sa u përket proceseve eurointegruese, një gjë e tillë nuk ndodhi pasi raporti i progresit i Komisionit Evropian për Maqedoninë është një fiasko për politikën vendimmarrëse të Shkupit.

Maqedonia ka dështuar në plotësimin e kritereve politike

Komisioni Evropian në mënyrë taksative ka nënvizuar dështimet e Maqedonisë në plotësimin e kritereve politike ku në mënyrë të veçantë theksohen zgjedhjet e parakohëshme paralamentare dhe mungesa e dialogut politik.

Kryeministri Nikolla Gruevski thotë se ende nuk e ka studiuar raportin: "Me siguri raporti është real, por unë nuk e kam lexuar deri në fund. Pasi ta analizojmë do të japim vlerësimin tonë përfundimtar.”

Nuk ka reagim nga Brukseli per kërcnimet e Athinës

Gruevski për herë të parë në praninë e ambasadorit të BE-së, Ervan Fuere, ka drejtuar kritika në adresë të Brukselit për faktin që BE-ja nuk ka reagim ndaj politikës greke për Maqedoninë.

“Ne na çinkurajon veçanërisht fakti se Greqia e kushtëzon anëtarësimin e vendit në BE me zgjidhjen e çështjes së emrit, ndërsa zyrtarët e BE-së nuk reagojnë për këtë kërcënim,” - vlerëson kryeministri Nikolla Gruevski.

Opozita maqedonase thotë se çështja e emrit është një alibi e kabinetit Greuevski për raportin negativ të Komisionit Evropian.

“Tre vjet me radhë qeveria Gruevski merr përgjigje negative nga Brukseli. Komisioni Evropian vlerëson se nuk janë realizuar obligimet. Qeveria e Shkupit me kokëfortësi thotë se ka përmbushur mbi 90% të obligimeve. Kush thotë të vërtetën?” - pyet Radmilla Sheqerinska nga opozita maqedonase.

Ekspertë vendas sygjerojnë që qeveria me seriozitet t'i pranojë vërejtjet e Brukselit dhe të mos humbasë kohë në gjetjen e fajtorit për vlerësimin negativ të Komisionit Evropian.

 • Data 06.11.2008
 • Autor Fatos Musliu / Shkup
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FodU
 • Data 06.11.2008
 • Autor Fatos Musliu / Shkup
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FodU