Gabim i rëndë i Bundeswehrit në një sulm në Siri | Gjermania | DW | 30.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Gabim i rëndë i Bundeswehrit në një sulm në Siri

Me shumë gjasa ushtria gjermane është përfshirë në një sulm ajror me pasoja të rënda në Siri, ku humbën jetën shumë civilë. Ishin tornadot gjermanë, ata që kanë vëzhguar objektivin e i kanë dërguar pamjet amerikanëve.

Sipas hulumtimeve të televizionit, ARD tornadot gjermanë kanë fiksuar pamje të një kompleksi ndërtesash në rajonin e Sirisë, Al-Mansoura dhe ua kanë dërguar ato koalicionit ndërkombëtar kundër të ashtuquajturit „Shteti Islamik". Një ditë më vonë këto pamje janë përdorur për të bombarduar kompleksin e ndërtesave. Komisioni i Mbrojtjes i Bundestagut duket se është informuar për këtë incident.

Sulm ndaj një shkolle

Por sipas të dhënave të Qendrës Vëzhguese Siriane për të Drejtat e Njeriut në këtë vend ka qenë një shkollë, e si pasojë e sulmit kanë humbur jetën 33 civilë. Ndërsa bombardimi është kryer nga avionë luftarakë amerikanë të koalicionit ndërkombëtar, ka bërë të ditur zyra siriane. Mes viktimave kanë qenë gra dhe fëmijë. Aktivistë të të drejtave të njeriut të qendrës siriane me seli në Londër i bëjnë deklaratat në bazë të pohimeve të informantëve të tyre, ku thuhet se në këtë ndërtesë ishin strehuar 40 familje. Edhe agjencia e lajmeve siriane, Sana ka bërë të ditur, se në një sulm ajror amerikane në afërsi të Al-Mansouras, pranë bastionit të IS-it, Raka, kanë humbur jetën shumë civilë.

Nga ana e saj ushtria amerikane ka bërë të ditur, se nuk ka të dhëna, që një sulm ajror në rajon ka prekur civilët. Sipas tyre është bombarduar një ndërtesë, ku kanë qenë të strehuar anëtarë të rrjetit terrorist të Al-Kaidas. Ndërsa xhamia në afërsi nuk është bombarduar, u tha. Forcat amerikane kanë pohuar, se do të vazhdojnë të kryejnë verifikimet.

Nuk ka konfirmim për shkak të ruajtjes së sekretit

Aviacioni luftarak amerikan lufton që nga viti 2014 ekstremistët e IS-it dhe Al-Kaidas. Bundeswehri gjerman nuk merr pjesë në sulme, por dërgon vetëm pamje. Tornadot gjermanë të stacionuar në Incirlik, Turqi ofrojnë pamje të cilësisë së lartë mbi pozicionet e IS-it për të identifikuar objektivat e sulmit. Ministria e Brendshme gjermane nuk e ka konfirmuar sulmin për arsye të ruajtjes së sekretit. „Për të dhënat dhe objektivat nuk shprehemi", ka thënë një zëdhënës. Por është një punë rutinë e tornadove të fotografojnë objektiva të mundshme. Në pamjet e ofruara nuk ishte i mundur verifikimi, se cilët persona kanë qenë të strehuar. Qëllimi kryesor i trupës është mbrojtja e jetës së civilëve, thuhet nga Ministria e Mbrojtjes.

 

la/bc(dpa, ard)