1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Francë: 15-vjeçari rrihet pa ndjenja pranë shkollës

5 Prill 2024

Për herë të dytë këtë javë, një nxënës francez mori plagë të rrezikshme për jetën nga një sulm të rinjsh. Disa shkolla franceze kanë marrë kërcënime me shkrim ditët e fundit.

https://p.dw.com/p/4eTdh
Nje i ri tregon grushtin - fotografi simbolike
Fotografi: Imago/photothek/L. Johannssen

Në Francë, një adoleshent 15-vjeçar u dërgua me urgjencë në spital pasi pësoi një atak kardiak pas një sulmi nga disa persona teksa doli nga shkolla pas një mësimi muzike të enjten. Incidenti ndodhi në qytetin Viry-Chatillon, që ndodhet rreth njëzet kilometra në jug të kryeqytetit, Paris. Raportet e mediave cituan prokurorët të cilët thanë se sulmi u krye nga të rinj të maskuar. Sulmi i së enjtes erdhi vetëm dy ditë pasi një vajzë adoleshente u la përkohësisht në koma pas një sulmi jashtë shkollës së saj në jug të vendit.

Çfarë dimë për sulmet?

Sipas një burimi policor, djali është rrahur nga disa persona të cilët më pas janë larguar. Ai u gjet në një rrugë "jo larg shkollës së tij", sipas prokurorëve. Kryebashkiaku i Viry-Chatillon, Jean-Marie Vilain, tha se viktima u dërgua në spitalin pediatrik Necker në Paris. Sulmuesit "u përpoqën ta masakrojnë atë”, tha zoti Vilain, duke i përshkruar ata si "banditë të llojit më të keq”. "Kamera e vëzhgimit mund të sigurojë informacion të dobishëm për identifikimin e sulmuesve". Asnjë arrestim nuk ishte bërë ende deri të enjten në mbrëmje.

Macron viziton shkollen Menpenti, 2022
Fotografi: Sebastien Nogier/dpa/EPA/picture alliance

Të martën, një vajzë adoleshente 13 ose 14 vjeçe u sulmua para shkollës së saj në Montpellier, në jug të vendit. Prokurorët thanë se vajza, e cila përkohësisht ra në koma, ishte "e plagosur rëndë". Tre sulmues të dyshuar, duke përfshirë një vajzë nga e njëjta shkollë e cila pranoi fajin, u arrestuan për tentativë për vrasje të një të mituri.

Macroni thotë se shkollat ​duhet 'të mbrohen' nga dhuna

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të premten se shkollat ​​duhet të mbrohen nga lloji i dhunës së parë ditët e fundit, teksa ai vizitoi një shkollë fillore në Paris. "Ne kemi një formë dhune të pafrenuar midis adoleshentëve tanë dhe ndonjëherë midis të rinjve dhe të rinjve. Shkollat ​​uhet të mbrohen nga këto veprime", deklaroi Macroni.

"Shkolla duhet të mbetet një vend i shenjtë për fëmijët tanë, për familjet e tyre, për mësuesit tanë. "Ne do të jemi të pakompromis ndaj të gjitha formave të dhunës,” tha ai, duke shtuar se hetimi duhet të hedhë dritë mbi dy incidentet.

tj (AFP,dpa)