Barroso takohet me Gruevskin | Ballkani | DW | 03.12.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Barroso takohet me Gruevskin

Në prag të samitit të BE-së, nga i cili Maqedonia pret datën për fillimin e negociatave, Presidenti i Komisioni Evropian Zhoze Manuel Barroso përsëriti inkurajimin për gjetjen e një zgjidhjeje për emrin.

Nikola Gruevski dhe Jose Manuel Barroso

Nikola Gruevski dhe Jose Manuel Barroso

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barroso tha pas një takimi në Bruksel me kryeministrin e Maqedonisë Nikolla Gruevski, se rekomandimi pozitiv për Maqedoninë për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE dhe liberalizimi i vizave duhet të jenë nxitje për zgjidhjen e kontestit të emrit të Maqedonisë me Greqinë.

Barroso vlerësoi pozitivisht arritjet e Maqedonisë në periudhën e fundit, duke porositur që Marrëveshja e Ohrit duhet të implementohet tërësisht si dhe duhet të kryhen reformat në administratën publike.

Më tepër rreth kësaj teme në materialin audio.

Autor: DWMZ/QB

Audio dhe video për temën

 • Data 03.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KpZS
 • Data 03.12.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KpZS
Reklamë