Armëpushimi i dështuar | Bota | DW | 20.08.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Armëpushimi i dështuar

Heshtja e armëve nuk do të thotë paqe. Kjo shihet tani në konfliktin në Lindjen e Mesme. Izraeli dhe Hamasi radikal islamik kanë rindezur armiqësitë, pas përfundimit te afatit të armëpushimit të përkohshëm.

Pas përfundimit të armëpushimit të fundit në luftën e Gazës të gjitha shenjat flasin për rindezjen e konfliktit mes palestinezëve dhe izraelitëve.

Palestinezët kanë bërë përgjegjës Izraelin për dhënien fund të armëpushimit. Kryendërmjetësuesi palestinez në Kajro, Asam-al Ahmed është shprehur se armëpushimi "ka dështuar" dhe për këtë e mban përgjegjësinë Izraeli. Manovrat e delegacionit izraelit kanë penguar çdo lloj përparimi, deklaroi al-Ahmed në Kajro. Sipas mediave palestineze të dyja palët ndodheshin pak para një armëpushimi disa javor. Nga pala izraelite nuk kishte për këtë asnjë konfirmim. Egjipti i ka bërë thirrje të dyja palëve të vazhdojnë bisedimet për armëpushim.

Israel / Gazastreifen / Gaza-Krieg / Soldaten

Ushtarë izraelitë në afërsi të kufirit me Rripin e Gazës

Një përfaqësues i lartë i Hamasit radikal islamik është shprehur se për sa koëh që nuk ka siguri për popullin palestinez, nuk do të ketë siguri as pr Izraelin. Përfaqësuesi i Hamasit Esat al-Rishk ka paralajmëruar nga një dhunë e re.

Dhunë e re

Pas dështimit të armëpushimit, nga Rripi i Gazës janë hedhur raketa kundër Izraelit, ndërkohë që ushtria izraelite është kundërpërgjigjur me sulme ajrore. Më parë qeveria izraelite kishte tërhequr nga bisedimet e Kajros delegacionin e saj. Tre palestinezë kanë humbur jetën, sipas të dhënave palestineze. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza që nga fillimi i konfliktit kanë humbur jetën më shumë se 2.000 vetë nga pala palestineze, më shumë se 10.000 të tjerë janë plagodur. Ndërsa Izraeli ka pasur 64 ushtarë të vrarë dhe 3 civilë. Qindra vetë janë plagosur.

Reklamë