САД и Северна Кореа ќе разговараат за подобрување на односите | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД и Северна Кореа ќе разговараат за подобрување на односите

*

САД и Северна Кореа наредниот месец планираат да одржат средба на која ќе разговараат за нормализирање на односите. Американскиот претставник во шестпартитните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореа, Кристофер Хил, изјави дека Пјонгјанг, предложил разговорите да се одржат во трета земја. Во четврток во кинескиот град Шенјанг треба да продолжат шестпартитните преговори за нуклеарно разоружување на Северна Кореа.