Победи на Германија и на Македонија во квалификациите за ЕП | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Победи на Германија и на Македонија во квалификациите за ЕП

*

Фудбалската репрезентација на Германија, која веќе го обезбеди учеството на Европското првенство наредната година во Австрија и Швајцарија, синоќа во натпревар од претпоследното коло на квалификациите го победи Кипар со 4 спрема 0. Централна личност на средбата одиграна на преполниот стадион во Хановер беше Лукас Подолски кој постигна еден, е подготви два гола. Други стрелци беа Фриц, Клозе и Хицлспергер.Македонија одамна нема шанси во квалификациите, но успеа да забележи вреден успех за престиж – во Скопје ја надигра Хрватска и ја совлада со 2 спрема 0 со головите на Манов и Наумовски