1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Володимир Зеленски
Фотографија: Valentyn Ogirenko/REUTERS

Володимир Зеленски

Володимир Олександрович Зеленски е украински политичар, поранешен актер и комичар. Во 2019 година е избран за шести претседател Украина, Станува познат како лидер на украинскиот отпор против руската воена агресија.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе