ЕУ и Русија без значителни договори | Вести | DW | 27.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЕУ и Русија без значителни договори

*

ЕУ и Русија на самитот во Португалија на кој требаше да ги договорат билатералните односи не успееа да ги надминат поголемиот дел од разликите по клучните прашања. Потпишани се само два договора за борбат против трговијата со дрога и зголемување на извозот на рускиот челик во Европа. Меѓу спорните теми беа и статусот на Косово и иранската нуклеарна програма. Сепак по средбата рускиот претседател Путин и претседателот на ЕК, Барозо изјавија дека одржале искрени и продуктивни разговори.