США призупинили частину санкцій проти іранської нафти
21 березня 2026 р.
Адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила послабити санкції проти іранської нафти, дозволивши її закупівлю протягом 30 днів за умови, що вона вже транспортується морем.
Про це у суботу, 21 березня, повідомив міністр фінансів США Скотт Бессент у соціальній мережі Х. Згодом на сайті міністерства фінансів США оприлюднили текст відповідного розпорядження, датованого 20 березня.
За словами Бессента, нині підсанкційну іранську нафту за низькими цінами закуповує Китай. Послабленням санкцій США планують зробити доступними для світового ринку приблизно 140 мільйонів барелів нафти, що "допоможе зняти тимчасовий тиск на постачання, спричинений Іраном".
"По суті, ми використовуватимемо іранські барелі проти Тегерана, щоб утримувати ціни на низькому рівні, поки триває операція "Епічна лють", - пояснив міністр логіку дій офіційного Вашингтона.
Представник іранського міністерства нафти у відповідь написав у Х, що країна не має запасів "у морі або для постачання на міжнародні ринки". За його словами, оголошені США кроки покликані лише "вселити надію в покупців".
Раніше аналогічні кроки з послаблення санкцій США запровадили щодо російської нафти.
Трамп перекладає відповідальність за Ормузьку протоку на інші країни
20 березня Трамп написав у Truth Social, що Ормузька протока "має охоронятися та контролюватися, за потреби, іншими країнами, які нею користуються", а не США.
Раніше того ж дня він описав НАТО без США як "паперового тигра" і назвав союзників по Альянсу "боягузами" через те, що вони "нарікають на високі ціни на нафту, які змушені платити, але не хочуть допомагати відкрити Ормузьку протоку", попри "низькі ризики".
Від початку війни США та Ізраїлю проти Ірану Ормузька протока, через яку проходить близько 20 відсотків світових перевезень нафти та скрапленого природного газу, фактично заблокована іранськими військовими. Іран також завдає ударів по нафтових об'єктах у низці країн регіону Перської затоки та нафтових танкерах, що вже призвело до стрімкого зростання цін на енергоносії в світі.
Блокада Ормузької протоки може обвалити світовий ВВП
Якщо блокада Ормузької протоки триватиме до кінця червня, зростання світової економіки у другому кварталі знизиться на 2,9 відсотка в річному обчисленні, повідомило агентство Bloomberg із посиланням на розрахунки Федерального резервного банку Далласа.
Дослідники змоделювали кілька варіантів залежно від тривалості блокади. Так, у разі відновлення судноплавства за один квартал нафта подешевшає до 68 доларів за барель, а темп зростання ВВП додасть 2,2 відсотка. Блокада протягом двох кварталів призведе до того, що ціна нафти в третьому кварталі зросте до 115 доларів, після чого до кінця року відкотиться до 76 доларів. У разі блокади протягом трьох кварталів вартість бареля до кінця року може сягнути 132 доларів.