Venezuela dhe Kolumbia ndërpresin marrëdhëniet diplomatike | Gjermania - Tregu i punës | DW | 29.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Venezuela dhe Kolumbia ndërpresin marrëdhëniet diplomatike

Kriza dy mes vendeve fqinjë, Venezuelës dhe Kolumbisë, ka arritur kulmin. Presidenti venezuelas, Hugo Shavez (Hugo Chavez) ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Bogotën, për sa kohë që atje president është Alvaro Uribe. Raportet midis dy vendeve u ftohën javët e kaluara kur Uribe pengoi presidentin Shavez të bënte ndërmjetësim me guerrilasit e FARK-ut për lirimin e disa pengjeve , midis të cilëve edhe të Ingrid Betancourt. Po ashtu Venezuela ka ngrirë marrëdhëniet edhe me ish fuqinë koloniale, Spanjën. Mbreti Juan Carlos, u atakua ashpër gjatë Samitit iberoamerikan nga presidenti i Venezuelës.

 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUD
 • Data 29.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CUUD