Vazhdon gara kokë më kokë mes Hillari Klintonit dhe Barak Obamës | NRS-Import | DW | 06.02.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

NRS-Import

Vazhdon gara kokë më kokë mes Hillari Klintonit dhe Barak Obamës

Gara paraprake e kandidatëve mbetet interesante. As votimet në 24 shtete nuk e zgjodhën dilemën se kush do të jetë kandidat i demokratëve, Hillary Clinton apo Barack Obama. Tek republikanët situata duket më e qartë.

Kandidatët për president të SHBA-ve, janar 2008

Kandidatët për president të SHBA-ve, janar 2008

Janë numruar të gjitha votat e të "martës së madhe", në të gjitha 24 shtetet ku u votua, por tek demokratët ende nuk ka ndonjë fitues. Hillary Clinton dhe Barack Obama vazhdojnë garën kokë më kokë. Zonja e parë e dikurshme e Shtëpisë së Bardhë ka fituar në shtetet e mëdha si Kalirfornia, Nju Jorku dhe Nju Xhersi.

Obama feston me idhtarët e tij, Çikago 5 shkur, 2008

Obama feston me idhtarët e tij, Çikago 5 shkur, 2008

Ndërsa Obama doli i pari në shtetet jugore me përqindje më të madhe të popullatës me ngjyrë të zezë. Ai fitoi më shumë shtete, por sistemi i komplikuar i votave të delegaguara i mundëson shteteve më të mëdha më shumë vota, që do të thotë, Hillary Clinton është në epërsi.

Mike Huckabee në Arkansas, 5 shkurt 2008

Mike Huckabee në Arkansas, 5 shkurt 2008

Tek republikanët situata duket më e qartë. John McCain ka shtuar përparësinë në krahasim me Mitt Romney dhe Mike Huckabee. 71 vjeçari fitoi edhe në shtetet e mëdha si Kalifronia dhe Nju Jorku. Simpatizantëve të tij u sugjeroi: "Prej sonte duhet të mësohemi me mendimet se gjendemi në epërsi në partinë republikane..."

Me simpatizantët e vet festuarn edhe Obama dhe Hillary Clinton. "Ju jeni tani të gatshëm për një president i cili në Shtëpinë e Bardhë do t'i bëjë realitet zërat, vlerat dhe ëndërrat tuaja", theksoi Clinton.

Qendër votimi, 5 shkurt 2008

Qendër votimi, 5 shkurt 2008

Me tone të ngjashme pozitive në vendlindjen e tij në Çigago fliste edhe Obama. "Ekziston një gjë më e rëndësishme se sa zgjedhjet dhe rezultatet e kësaj nate të shkurtit: ne e dimë se ka ardhur koha jonë...", thoshte ai.

Prononcimet e Hillary Clinton dhe Obamës ishin vazhdimësi e fushatës, sepse e "marta e madhe" nuk solli përgjigjen se cili do të jetë kandidati i demokratëve. Të shtunën votohet në Nebraska dhe Uashington, ndërsa javën që vjen në Maryland.


►◄

DW.COM

 • Data 06.02.2008
 • Autor Klaus Kastan
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D3Go
 • Data 06.02.2008
 • Autor Klaus Kastan
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/D3Go