Tirana: Miratohet kodi elektoral | Ballkani | DW | 19.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Tirana: Miratohet kodi elektoral

Parlamenti në Tiranë ka miratuar mbrëmë me shumicë votash ligjin e ri zgjedhor, ligji më i rëndësishëm por dhe më i debatuari gjatë këtij viti.

default

Tirana, Parlamenti

Me shumicë votash miratuan dje deputetët shqiptarë ligjin e ri zgjedhor, ligji më i rëndësishëm por dhe më i debatuari gjatë këtij viti.
Deputetët e dy partive të mëdha, PD dhe PS, duke bashkuar votat pro ligjit, e përshkruan atë si më të mirin e mundshëm të hartuar dhe me mbështetjen e faktorit ndërkombëtar.

Mbrëmë gjatë zhvillimit të seancës plenare është mbyllur dhe greva 8 ditore e urisë e një grupi deputetësh nga partitë e vogla, të cilët kundërshtonin disa nene të ligjit.
Njëri prej grevistëve, kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, u shpreh se protestat për të kundërshtuar ligjin elektoral do të vazhdojnë në të ardhmen, në atë që ai e quajti "fronti i lirisë për të mbrojtur votën e qytetarëve".

 • Data 19.11.2008
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Fxtf
 • Data 19.11.2008
 • Autor Arben Muka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Fxtf