Tarzani - kulturë nga xhungla | Bota | DW | 24.06.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Tarzani - kulturë nga xhungla

Ndjellja e xhunglës - Edhe pas 100 vjetësh Tarzani ia del sërish të pushtojë ekranet e kinemave.

Thuajse nuk ka askënd që nuk e njeh - historinë e Tarzanit dhe majmunit të tij? Më 1 korrik në kinematë amerikane fillon shfaqja e një filmit të ri me Tarzanin në xhungël. Dhe duke filluar nga data 28 korrik ky film do të shfaqet edhe në kinematë gjermane.

Tarzani i këtij filmi është aktori dhe ish-fotomodeli suedez Alexander Skarsgård.

Në 104 vitet e fundit janë botuar versione të panumërta librash dhe janë xhiruar mjaft filma, që bazohen të gjitha në kryeveprën e Edgar Rice Burroughs.

Shumëkujt me siguri i vijnë në mendje menjëherë seritë e filmit me Johnny Weissmuller në rolin e Tarzanit dhe Maureen O'Sullivan në rolin e Xhejn.

Ky personazh është përjetësuar edhe në filmin e famshëm vizatimor të kompanisë Walt Disney muzikën e të cilat e ka kompozuar Phil Collins.

Reklamë