Stuhi vjeshte mbi Evropë | Evropa | DW | 29.10.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Stuhi vjeshte mbi Evropë

Së paku 14 vetë kanë humbur jetën nga stuhitë në veri dhe në perëndim të Evropës, prej tyre 7 vetë në Gjermani. Nö shumicën e rasteve ata janë zënë nga pemët e rrëzuara.

Stuhi të forta me një shpejtësi rreth 170 kilometra në orë kanë tronditur veriperëndimin e Evropës. Stuhitë "Burkhard" dhe "Christian" kanë sjellë nga perëndimi rreshje shiu dhe orkane të forta.

Ndërsa në jug të Gjermanisë ka qenë ende pjesërisht mot i bukur vjeshte, në veri stuhitë "Burkhard"dhe "Christian" kanë shpërthyer me gjithë forcën e tyre. Në landet Nordrhein-Westfalen dhe Niedersachsen së paku katër persona u vranë nga pemët e shkulura nga stuhia. Edhe një marinar dhe një peshkatar humbën jetën nga stuhia. Në landin Schleswig-Holstein një grua humbi jetën nga një mur, që u rrëzua.

Paralajmërim nga dallgët e larta në bregdet

Stuhi në Schleswig Holstein, fundi i tetorit 2013

Stuhi në Schleswig Holstein, fundi i tetorit 2013

Në bregdetin frisian dhe në rajonin verior të Elbës enti federal gjerman për lundrimin dhe hidrografinë ka bërë paralajmërime për rrezikun e përmbytjeve. Shërbimi i tragetit për në ishujt e Detit të Veriut është ndërprerë. Që të hënën në mëngjes ishulli Helgoland ështe i shkëputur nga toka. Mësimi në shkolla në Nordfriesland është ndërprerë për shkak të stuhisë. Administrata ka ka urdhëruar në mesditë shkollat, që të dërgojnë fëmijët sa më parë të jetë e mundur në shtëpitë e tyre.

Në qarkullimin rrugor, hekurudhor dhe atë ajror ka patur kufizime të konsiderueshme. Pemët e rrëzuara bllokuan rrugët dhe dëmtuan makinat. Autostrada A2 në Niedersachsen u bllokua plotësisht pranë Helmstedt-it. Një shtyllë e tensionit të lartë rrezikonte të binte mbi shina. Shtylla e tensionit të lartë ishte dëmtuar nga rrëzimi i një peme. Në Schleswig-Holstein është ndërprerë i gjithë trafiku hekurudhor. Në linjat hekurudhore Berlin-Hannover dhe Berlin-Hamburg për shkak të stuhive të forta ka patur vonesa dhe ndërprerje të qarkullimit hukurudhor të distancave të afërta dhe largëta.

Në aeroportin e Hamburgut 1300 pasagjerë u desh të prisnin gjatë pa zbritur nga avionët. Një zëdhënëse e aeroportit tha se, "kapitenët kanë vendosur që të mos hapnin avionët për të dalë pasagjerët“. Sepse me hapjen e dyerve të avionit nuk është më e garantuar siguria e pasagjerëve.

Stuhi në Francë, 28 tetor 2013

Stuhi në Francë, 28 tetor 2013

„Christian" kishte kaluar më parë në Francë, Britaninë e Madhe dhe shtetet e Benelux-it duke shkaktuar dëme të konsiderueshme. Në Francë dhe Britaninë e Madhe mbeten pa rrymë elektrike me qindra mijëra shtëpi. Në Britaninë e Madhe humbën jetën katër persona, në Hollandë dhe në Francë një. Edhe në Daniemarkë ka patur të vdekur nga stuhia. Linja e tragetit ndërmjet Calais në Francën veriore dhe Doverit në Britaninë e Madhe u ndërpre.

Sipas të dhënave të shërbimit meteorologjik gjerman stuhia e vjeshtës po zhvendoset në lindje. Gjatë javës erërat do të qetësohen në mbarë Gjermaninë. Vetëm në det do të ketë erera dhe stuhi deri të mërkurën.