Rruga drejt bashkimit | Rruga drejt bashkimit | DW | 22.12.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Rruga drejt bashkimit

Rruga drejt bashkimit

Revolucioni paqësor, rënia e murit, ribashkimi: Seriali i posaçëm "Tokë e ndarë – Tokë e bashkuar" përshkon rrugën e ribashkimit të Gjermanisë

Në vitin 2009 mbushen 20 vjet që nga rënia e Murit të Berlinit, në vitin 2010 gjermanët e perëndimit dhe të lindjes festojnë 20 vjetorin e ribashkimit. DW-WORLD.DE sjell në kujtesë ngjarjet kryesore të historisë gjermano-gjermane dhe tregon ndodhi mbarëgjermane: Ne flasim me figura kyçe të revolucionit paqësor në RDGJ, sjellim dëshmitarë të rënies së murit dhe tregojmë se kush ka fituar e kush ka humbur nga procesi i bashkimit.

 • Data 22.12.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GLMp
 • Data 22.12.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GLMp