Prokuroria po zhvillon hetime | Ballkani | DW | 23.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Ballkani

Prokuroria po zhvillon hetime

Pas demonstratës në qendër të Tiranës ku kanë humbur jetën 3 qytetarë dhe janë plagosur e lënduar dhjetra të tjerë Prokuria e Republikës po zhvillon hetime intensive për të gjithë dinamikën e ngjarjeve.

Tiranë

Tiranë

Prokuroria e Tiranës ka lëshuar urdhra arresti për 6 anëtarë të Gardës së Republikës, të cilët kanë qënë me shërbim në ambjentet e selisë së kryeministrisë gjatë demonstratës së të premtes në Tiranë. Fletë arrestet janë në kuadër të hetimeve që po zhvillohen mbi aktet e dhunës në demonstratë dhe kryesisht për rrethanat e humbjes së jetës së tre qytetarëve. Nuk bëhen me dije emrat e tyre pwr arsye hetimore.

Sipas burimeve nga Prokuroria e Republikës është mobilizuar për hetime një ekip i përzgjedhur ekspertësh i përbërë nga prokurorë dhe oficerë të policisë gjyqësore nga kryeqyteti. Po behën verifikime, mbledhje provash e evidentash në vendin ku u mbajt demonstrata antiqeveritare, janë bllokuar të gjitha procedurat për mënyrën se si ka vepruar policia e shtetit në vendngjarje, garda e republikës, si janë përdorur armët e zjarrit etj.

Tirana Albanien Protest

Tiranë

Po pyeten dëshmitarë nga ata që janë paraqitur në spitale, por dhe të tjerë demonstrues të cilët janë ndaluar në stacione të ndryshme policore të Tiranës. Pavarësisht se Prokuroria ende nuk ka ndonje raport apo konstatim zyrtar mbi humbjen e jetës së tre protestuesve, përfaqësuesit kryesorë të politikës janë duke dhënë versionet e tyre mbi shkaktarët dhe fajtorët e asaj që ndodhi gjatë demonstratës dhe për viktimat. Ka shkëmbime akuzash mes mazhorancës dhe opozitës, në një kohë që të gjithë kërkojnë që të publikohen sa më shpejt të dhënat e hetimeve zyrtare.

Albanien Ministerpräsident Sali Berisha

Kryeministri shqiptar Sali Berisha

Deri më tani janë rreth 50 qytetarë që kanë kërkuar ndihmën nga ekipet mjekësore, kryesisht për plagosje me armë zjarri, nga goditjet me mjete të forta, ose për lëndime më të lehta. Gjithashtu janë evidentuar dhe 17 anëtarë të njësive policore të cilët janë plagosur ose lënduar nga përplasjet me demonstruesit. Gjatë mbrëmjes së të premtes dhe në orët e para të ditës së shtunë njoftohet se policia ka kryer dhjetra arrestime të personave që dyshohen si shkaktarë dhe protagonistë të dhunës gjatë demonstratës para selisë së qeverisë në Tiranë.

Nga ana tjetër kryeministri Sali Berisha ka lajmëruar sot në mesditë për organizmin e një metingu paqësor ditën e mërkurë. Ai ka ftuar qytetarë nga gjithë vendi, pavarësisht bindjeve politike, siç tha ai për të marrë pjësë në këtë meting paqësor dhe kundër dhunës. Në kohën kur kryeministri ishte në bashkëbisedim me gazetarët jashtë zyrave të selisë së qeverisë drejtuesit kryesorë të opozitës dhe disa mbështetës bënë homazhe në vendin ku humbën jetën 3 demonstruesit gjatë pasdites së të premtes.

Autor: Arben Muka

Redaktoi: Aida Cama

DW.COM

 • Data 23.01.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/100uX
 • Data 23.01.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/100uX