Papa bën thirrje për bashkëjetesë pa dhunë | Bota | DW | 17.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Papa bën thirrje për bashkëjetesë pa dhunë

Papa përsërit apelin e tij për paqe në Lindjen e Mesme pas trazirave antiperëndimore në shumë vende muslimane.

Papa Benedikti XVI u bëri thirrje njerëzve në Liban që të jenë shembull i bashkëjetesës paqësore. Dy të tretat e libanezëve janë myslimanë, një e treta e tyre të krishterë. Gjatë vizitës së tij në manastirin Bkerke  Papa u kërkoi rreth 30 000 të rinjve që të qëndrojnë megjithë luftën civile në vendin fqinj.

Pope Benedict XVI greets faithful from his Pope Mobile upon arrival at the Baabda Presidential Palace near Beirut September 15, 2012. REUTERS/Mohamed Azakir (LEBANON - Tags: POLITICS RELIGION)

Papa në Bejrut

Benedikti XVI tha: "Me sa mora vesh këtu ka edhe të rinj nga Siria. Unë dua t'ju them se sa e admiroj guximin tuaj. Thuajuni familjeve dhe miqve tuaj, Papa nuk do t'ju harrojë. Është koha që myslimanët dhe të krishterët të të bashkohen për t'i dhënë fund dhunës dhe luftës. "

Në këtë mënyrë Papa përsëriti apelin e tij  për paqe në Lindjen e Mesme menjëherë pas trazirave anti-perëndimore në shumë vende muslimane. Mijëra vetë kishin dalë rrugëve të Bejrutit për të parë dhe për të përshëndur Papën. Si kulmi i udhëtimit triditor të Papës konsiderohet mesha e së dielës.