Një intervistë me ish-presidentin gjerman Roman Herzog dhe një bisedë me Kujtim Kërveshin nga Forimi i Shoqërisë Civile për Legjislacion | Hapat | DW | 12.09.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Hapat

Një intervistë me ish-presidentin gjerman Roman Herzog dhe një bisedë me Kujtim Kërveshin nga Forimi i Shoqërisë Civile për Legjislacion

1. Presidenti i Maqedonisë Gjorgji Ivanov me rastin e 18 vjetorit të pavarsisë së Maqedonisë e dekoroi ish- Presidentin gjerman Roman Herzog me çmimin më të lartë të Maqedonisë "Urdhërin e Meritës - 8 shtatori". Në një intervistë dhënë programit maqedonas të Deutsche Welles, ish-presidenti gjerman flet për çmimin, angazhimin e tij në Maqedoni dhe pozitën ndërkombëtare të Maqedonisë.

2. Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave KIPRED dhe Forumi i Shoqërisë Civile për Legjislacion kanë zhvilluar në javën që po lëmë pas një tyrezë në Prishtinë me temën "Mbi regjistrimin e popullisë, sfidat, përparësitë dhe mundësitë. Tryeza ishte pjesë e një projekti më të gjerë i cili po financohet nga ambasada amerikane në Prishtinë. Regjistrimi i popullsise, familjeve dhe objekteve të banimit vazhdon të mbetet një nga detyrimet e pa realizuara të instutucioneve të Kosovës. Për të mësuar më shumë për këtë çështje ne ftuam në mikrofonin tonë Kujtim Kerveshin ekspert ligjor pranë Forumit të Shoqërisë Civile për Legjislacion. Ai fillimisht sqaron përse po çalon ky proces:

Audio dhe video për temën

  • Data 12.09.2009
  • Shtypni Shtypeni faqen
  • Permalink https://p.dw.com/p/Jdg4