Ndahet nga jeta ″Queen of Soul″, Aretha Franklin | Bota | DW | 16.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Ndahet nga jeta "Queen of Soul", Aretha Franklin

Ndërroi jetë nëmoshën 76 vjeçare legjenda e muzikës soul Aretha Franklin, njoftuan të enjten (16.08) mediet në SHBA.

Në vitin 2018 Franklin, e cila në karrierën e saj prej disa dekadash ka fituar 18 herë çmimin prestigjoz amerikan të muzikës Grammy, u diagnostikua me kancer. Më 16 gusht 2018, në moshën 76 vjeçare legjenda e muzikës soul, Aretha Franklin, njoftuan të enjten mediet në SHBA.

Aretha Louise Franklin lindi më 25 mars 1942 në Memfis. Ajo ishte këngëtare, kompozitore dhe pianiste. Atë e kanë cilësuar gjatë karrierës së saj muzikore si "First Lady of Soul" dhe "Queen of Soul".

 

Spektri muzikor i saj përfshin edhe R&B, Jazz e deri tek pop e dance. Hit i saj numër një "Respect" u kthye në himnin e lëvizjes afro-amerikane të lirisë dhe të gruas. Revista e muzikës "Rolling Stones" në vitin 2010 e kurorëzoi atë si këngëtaren më të mirë të të gjitha kohërave. Franklin bën pjesë ndër interpretueset me numrin më të madh të disqeve të shitura në mbarë botën.