Murat Kurnaz raporton përpara Komisionit Hetimor | Gjermania | DW | 19.01.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Murat Kurnaz raporton përpara Komisionit Hetimor

Murat Kurnaz, turku që lindi dhe u rrit në qytetin gjerman Bremen, raportoi të enjten përpara Komisionit Hetimor të Shërbimit Sekret të parlamentit gjerman mbi kohën që kaloi në burgun ushtarak amerikan Guantanamo.

Murat Kurnaz shkon drejt komisionit hetimorparlamentar

Murat Kurnaz shkon drejt komisionit hetimorparlamentar

Kurnaz qëndroi pothuajse 5 vjet në këtë burg dhe doli që aty në verë të vitit 2006. Detyra e komisionit është që të sqarojë rolin që kanë luajtur shërbimet gjermane sekrete në luftën kundër terrorit dhe përgjegjësinë e tyre politike.

Pamjet i pa e gjithë bota: Kafaze, në të cilat njerëzit janë ulur në gjunj me kokë të përulur. Këto ishin fotografitë e të burgosurve të Guantanamos në Kubë. Murat Kurnaz ishte 19 vjeç kur u arrestua në Pakistan, gjatë rrugës së tij për në Afganistan. Ai u torturua në mënyrë brutale dhe duhet të flinte shpesh nën dritë të fortë neoni. Shpesh ai kish qënë pa ndjenja.

Kryetari i komsionit hetimor Siegfried Kauder (CDU) u shpreh hapur se ç´mendon ai mbi metodat e hetimit në Guantanamo dhe cilat pyetje e shqetësonin më shumë: Përse nuk u lirua Murat Kurnaz që në vititn 2002 nga burgu dhe cilin rol la luajtur ish qeveria kuq-gjelbër e asaj kohe: „Mendoj se ajo që ka ndodhur aty, është shkelje e të drejtës kombëtare. Prandaj pyetja se cila ofertë u bë nga pala gjermane që Murat Kurnaz të kthehet në Gjermani, është legjitime. Dhe në rast se kjo ofertë nuk u pranua, përse jo?“

Anëtari i partisë liberale FDP në komisionin hetimor, Max Stadler, shtoi pyetjen përse qeveria e athershme kuq e gjelbër nuk ndërmorri hapa të ngjashëm me kancelaren Angela Merkel, e cila u angazhua personalisht për lirimin e Kurnazit tek presidenti amerikan Bush – me sukses.

Antari i gjelbër i komisionit hetimor, Hans-Christian Ströbele, tha se kish parus të dhëna se amerikanët kishin ofruar prej kohësh që ta lironin Kurnazin: „Duhet të jemi të kujdesshëm, sepse këto janë dosje të cilat nuk mund të lexohen në mënyrë publike, sepse konsiderohen si sekrete. Por e di se qeveria gjermane ka interpretuar disa biseda me zyrat amerikane ashtu, sikur ata të kishin ofruar një mundësi për lirimin e Kurnazit. Di gjithashtu se ata kanë reaguar në mënyrë të tillë, që nuk kanë shfaqur interes ndaj kësaj oferte.“

Ndërkohë vetë Murat Kurnaz raportoi se gjatë kohës që kaloi në Guantanamo, u vizitua nga dy zyrtarë gjermanë. Ai kish pranuar të bashkëpunonte me shërbimin sekret me shpresën se kështu do të dilte nga burgu. Por kjo shpresë nuk u përmbush.

Antari i fraksionit të majtë të komisionit hetimor të parlamentit gjerman, ish gjykatësi Wolfgang Neskovic, e akuzon qeverinë se ka shkelur paragrafin 1 të kushtetutës gjermane, në të cilin shkruhet se dinjiteti i njeriut është i paprekshëm:

„Aty nuk qëndron se dinjiteti vlen vetëm për qytetarët gjermanë, por se ky dinjitet vlen për çdo njeri. Dhe ky dinjitet duhet respektuar dhe mbrojtur. Kjo është detyra e kushtetutës sonë. Prandaj do të kishte qënë detyra e qeverisë, që të bënte një ofertë për lirimin e Kurnazit nga burgu."

Edhe avokati i Kurnazit, Bernhard Docke, e kritikoi sjelljen e qeverisë kuq-e gjelbër. Ai kish pasur përshtypjen se ministria e jashtme gjermane vetëm e kishte administruar çështjen e Kurnazit. Përmbledhja e Dockes isshte: Pa angazhimin e Angela Merkelit, Kurnazi do të ndodhej ende në Guantanamo.

 • Data 19.01.2007
 • Autor Marcel Fürstenau
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqxw
 • Data 19.01.2007
 • Autor Marcel Fürstenau
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqxw