Lirohet nga burgu Albin Kurti | Ballkani | DW | 11.05.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Lirohet nga burgu Albin Kurti

Është liruar nga burgu, lideri i lëvizjes "Vetvendosje" në Kosovë Albin Kurti, pas 90 ditësh qëndrimi në paraburgim.

Albin Kurti, 28 nëntor 2006

Albin Kurti, 28 nëntor 2006

Albin Kurti u arrestua në lidhje me protestat e dhunshme të 10 shkurtit, gjatë cilave dy persona humbën jetën dhe u plagosën mbi 80 të tjerë.

Pas lirimit Albin Kurtit, i është shqiptuar masa e arrestit shtëpiak. Mirëpo, Albin Kurti, thotë se nuk e ka ndërmend të respektojë arrestin shtëpiak dhe u shpreh se do të vazhdojë aktivitetet në përpjekje për të kundërshtuar pakon e hartuar nga Marti Ahtisaari, për zgjidhjen e statusit të Kosovës.

 • Data 11.05.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVo
 • Data 11.05.2007
 • Autor Bekim Shehu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArVo
Reklamë