Kujdes se si bëni kamping | Bota | DW | 06.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Kujdes se si bëni kamping

Hiking, kampe ose një shëtitje përgjatë plazhit mund të duket si mënyra e përsosur për të shijuar natyrën. Por këto aktivitete mund të kenë pasoja të padëshiruara në natyrë. Këshilla për pushime të sigurta në natyrë.

Me pandeminë, shumë njerëz kanë pushuar më pranë shtëpisë, duke ulur koston e emetimeve të dioksidit të karbonit në mjedis. Dhe madje edhe ata që mbulojnë distanca të gjata gjithnjë e më shumë po përpiqen të zvogëlojnë ndikimin e tyre në mjedis, ndoshta duke marrë trenin në vend që të fluturojnë.

Por ndonjëherë ajo që duket si një zgjedhje në harmoni me mjedisin nuk është aq e padëmshme sa mund të duket. Këtu keni disa këshilla nga ekspertët se si të vizitoni bukuritë në botë pa lënë pasoja që çojnë në shkatërrimin e tyre. 

Kini kujdes se ku bëni kamping

Në pjesën më të madhe të Evropës, kampingjet e hapura janë të ndaluara, madje edhe në vende si Skandinavia dhe Baltiku, ku lejohen qendrimet gjatë natës në rezervatet natyrore ose parqet kombëtare nuk lejohen. Kjo për një arsye të mirë, thotë Hanspeter Mayr nga Parku Kombëtar Zvicra Saksone i Gjermanisë. "Edhe nëse kampistët nuk bëjnë zjarre në kamp ose shumë zhurmë dhe nuk i marrin me vete të gjithë plehrat e tyre, ato prapëseprapë mund të jenë shqetësuese," tha ai. "Kafshët mund t'i shohin, nuhasin dhe dëgjojnë njerëzit shumë më lehtë sesa ne imagjinojmë, kështu që prania e thjeshtë e njerëzve mund të bëjë që disa kafshë të shmangin një habitat."

Për shkak se kampistët në "automjete rekreative" (RV) kryesisht kanë tendencë të preferojnë vende të izoluara me pamje të mrekullueshme, ose pranë një lumi, fjala për këto vende të çmuara qarkullon në platformat dixhitale. "Ndikimi në natyrë shpejt bëhet i dukshëm, për shembull kur kampistët lahen në përrua", duke lënë sapunë që mund të prishin ekosistemet, shpjegoi Mayr.

Dhe tualeti në natyrë është gjithashtu një problem, sipas Mayr: "Kur shumë njerëz urinojnë në të njëjtin vend pa pushim, ai ka efektin e fertilizimit të tepërt, gjë që dëmton ndjeshëm ekosistemin." E njëjta gjë vlen edhe për jashtëqitjet, vazhdoi ai. Dhe përsëri, është mjaft e pakëndshme për banorët: "Për shkak të erës, për kafshët, këto vende janë" territor njerëzor "që duhen shmangur."

Në Gjermani, karvanizimi po lulëzon. Shoqata Gjermane e Industrisë së Karvaneve thotë se gati 63,000 automobila dhe karvanë u regjistruan rishtazi vetëm në gjysmën e parë të vitit 2021. Por nuk ka mjaft vende zyrtare për to. Sipas një studimi të institutit të kërkimit të tregut Puls, në vitin 2019 kishte rreth pesë herë më shumë automjete rekreative të regjistruara sesa fushat e parkimit për to në Gjermani.

Por ka alternativa për kampet e mbipopulluara që nuk cenojnë habitatet e egra. Tani ka platforma online ku fermerët dhe ata me kopshte të përshtatshme mund të ofrojnë një vend për të ngritur një tendë, me lehtësira themelore të tilla si tualete dhe kosha plehrash.

Pushimet në paketë turistike mund të jenë një opsion më i gjelbër

Të dalësh vetëm mund të ndihet si një mënyrë e mirë për t'iu afruar natyrës, por Petra Thomas nga Forumi Anders Reisen, një grup industrie për operatorë turizëm ekologjik, thotë se itineraret e pavarura kanë tendencë të lenë një gjurmë më të madhe mjedisore sesa udhëtimet me paketë turistike. "Turizmi gjithmonë ka ndikimin më pak negativ kur menaxhohet siç duhet, por kjo nuk është e mundur me turizmin individual," tha Thomas.

Turistët në udhëtimet e organizuara kursejnë emetimet duke ndarë transportin, thekson ajo. Dhe këshillat e brendshme të ndara nga udhëtarët e pavarur mund të çojnë në probleme reale për zonat jashtë guidës si në vende si Azia që kthehen në destinacione tmjaft të frekuentuara të turistëve  me çanta shpine.

Fäkale Hinterlassenschaften von Campern und Wanderern im Nationalpark Sächsische Schweiz

Mbeturina të lëna nga ekskursionistë

Shumë njerëz që pushojnë në të njëjtin vend në të njëjtën kohë konsumojnë shumë energji dhe burime. Në disa raste, burimet lokale të ujit madje mund të shterrojnë.

Por për ata që janë të vendosur të shkojnë vetëm, të mbërrijnë me tren dhe më pas të qarkullojnë duke përdorur transportin publik lokal mund të ndihmojë. Mos merrni me qira një makinë dhe mundësisht blini produkte vendase për të ndihmuar ekonominë lokale. Dhe në planin afatgjatë, qendrimi në zona të largëta të paktën mund të shmangë rritjen e kërkesës për gjithnjë e më shumë mega-hotele në zonat e njohura bregdetare.

Mos lejoni që qeni juaj të shqetësojë zogjtë

Një prirje tjetër që është parë një rritje gjatë pandemisë është udhëtimi ditor, drejt brigjeve piktoreske në veçanti që tërheqin turma.

Anja Szczesinski në zyrën e WWF Wadden Sea thotë, se një dyndje turistësh në Detin e Veriut nuk ka qenë shumë argëtuese për kafshët e egra vendase. "Ka shumë më shumë mysafirë që vijnë në Detin e Veriut, të cilët nuk janë të njohur me rregullat atje dhe, për shembull, lenë qentë e tyre të vrapojnë të lirë pa zinxhir," duke trembur zogjtë që fluturojnë, shpjegoi ajo.

Të apasionuarit e sporteve ujore, që lundrojnë shumë pranë vendeve të shumimit shkaktojnë të njëjtat probleme. "Nëse zogjtë tronditen shumë shpesh, u kushton atyre shumë energji," dhe kjo mund t'i lërë ata shumë të rraskapitur për të bërë migrime sezonale, tha Szczesinski.

Griechenland Santorini Touristen schauen sich den Sonnenaufgang an

Pushimet në paketë konsiderohen më ekologjike

Kontrolloni rrugën tuaj dhe merrni në shtëpi plehrat tuaja

Eksplorimi i shkretëtirës në këmbë mund të duket si mënyra ideale për t'u lidhur me natyrën pa shkaktuar dëm. Por shëtitësit bëjnë gjithashtu dëme të paqëllimshme.

Një sondazh nga Shoqata Gjermane e Hiking zbuloi, se mbi gjysma e shëtitësve vunë re më shumë plehra dhe një vëllim më të madh të trafikut përgjatë rrugëve të ecjes vitin e kaluar. Dhe ashtu si pamjet e përsosura, Instagrami mund të tërheqë turmat në mjedise që më pare kanë qenë krejt paqësore, aplikacionet dhe platformat online që lejojnë udhëtarët të ndajnë rrugët e tyre mund të kenë ndikime negative në natyrë.

"Problemi është kur rrugët përfundojnë duke u ndarë duke kaluar nëpër zona të ndjeshme natyrore, që nuk duhet të shkelen në mënyrë kategorike, të tilla si terrenet e mbarështimit," tha ekspertja e turizmit të WWF Martina von Münchhausen.

Ajo do të donte që platformat e tilla të filtrojnë automatikisht rrugët që kalojnë në zona të tilla. Por kjo nuk është e lehtë.

Vetëm në Gjermani, ka rreth 250,000 zona të mbrojtura, secila me rregulloret e veta, shpjegon Neele Larondelle, e cila është përgjegjëse për menaxhimin e zonave të mbrojtura në Shoqatën Kombëtare të Peizazheve Natyrore.

Parqet kombëtare zakonisht kanë shenja që tregojnë se cilat zona janë të ndaluara. Por Larondelle thotë, se ata gjithashtu duhet të jenë në dispozicion në internet për të ndihmuar njerëzit të planifikojnë udhëtimet e tyre. Kjo është arsyeja pse shoqata e saj po punon me grupe të tjera të ruajtjes së natyrës dhe përfaqësues nga sportet në natyrë dhe vendet e pushimeve për të "digjitalizuar rregullat për përdorimin e natyrës".

"Ne duam të krijojmë një faqe gjithëpërfshirëse standarde të përdoruesit që secili park mund të përditësojë me rregulloret e veta," thotë ajo. Të dhënat gjithashtu do të jenë të disponueshme lirshëm për platformat dhe aplikacionet e tjera. Larondelle beson, se shumica e njerëzve që dalin atje për të eksploruar natyrën gjithashtu duan ta mbrojnë atë, por ata nuk e dinë domosdoshmërisht se si. "Është puna jonë t'i ndërgjegjësojmë ata," thotë ajo.