Koncerni francez Sanofi lufton kundër imazhit të humbësit | Evropa | DW | 14.07.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Koncerni francez Sanofi lufton kundër imazhit të humbësit

Sanofi është një nga prodhuesit më të mëdhenj të vaksinave në botë. Por në luftën kundër virusit korona, kompania farmaceutike franceze deri tani ka mbetur prapa. Me se ka të bëjë kjo?

Aventis und Sanofi

Në fillim të korrikut të këtij viti, deklarata e shumëpritur: Sanofi njoftoi se vaksina kundër Covid 19, e zhvilluar së bashku me partnerin britanik GSK, do të dilte në treg në dhjetor 2021 - një vit më vonë se vaksina e BioNTech/Pfizer.

Shumë vonë? Olivier Bogillot, kreu për Francën i grupit, u tha mediave franceze se ai është optimist: "Me përhapjen e variantit Delta, një përforcues i vaksinimit sigurisht që do të jetë i nevojshëm. Përveç kësaj, vetëm 20 përqind e popullsisë së botës është vaksinuar." Në zhvillimin e tij, preparati u testua për virusin e burimit Wuhan dhe për variantin beta nga Afrika e Jugut. Aty tregoi efikasitet shumë të lartë. Ai duhet të provojë veten kundër varianteve më të reja.

Ndihmë për konkurrencë në vend të sukseseve vetjake

Sanofi është kompania farmaceutike më numrin më të lartë të shitjeve në Bashkimin Evropian dhe një nga prodhuesit më të mëdhenj të vaksinave në botë. Franca kishte shumë shpresa te kjo kompani në luftën kundër SARS-CoV-2. Një porosi paraprake për 300 milionë doza u negociua me Komisionin Evropian në fund të vitit 2020.

Në të vërtetë, vaksina, e cila po zhvillohet me një teknologji klasike të bazuar në proteina, duhet të futej në qarkullim në fillim të vitit. Për shkak të gabimeve teknike, po ndodhin akoma vonesa; preparati po rezulton më pak efikas sesa pritej. Në vend që të prijë, Sanofi po mbetet prapa dhe po ndihmon konkurrentët BioNTech/Pfizer të mbushin vaksinën e tyre mjaft të suksesshme mRNA, e cila bazohet në një teknologji të re.

Gjigandi farmaceutik Sanofi, dikur krenaria e ekonomisë franceze, ka pësuar dëme të konsiderueshme në imazhin e tij. Revista franceze e biznesit "Sfidat" flet për një fiasko dhe pyet se si mund të ndodhë kjo në vendin e pionierit të vaksinimit  të të gjithë njerëzve, Louis Pasteur. Sindikalisti i Sanofit Thierry Bodin ka një mendim të ngjashëm: "Edhe për punonjësit, kjo ishte e barabartë me një katastrofë; kishim përshtypjen se ne në Sanofi ishim humbës."

I ngadaltë, hezitues dhe jo shumë vizionar

Për ekonomistin e shëndetit, Frédéric Bizard, vonesa e Sanofit në garën për vaksinën hedh dritë mbi problemet masive me strategjinë e kompanisë. "Kompanisë i mungon një vizion. Sanofi është si një cisternë gjigande që është shumë e ngathët për të manovruar."

Strategjia e kompanisë nuk është shumë rrezikuese. Kjo është një nga arsyet pse mbështetet Sanofi kryesisht në teknologjinë klasike, që tashmë është provuar dhe testuar përmes vaksinës së gripit kur zhvillohen vaksinat Covid-19. Vërtet që Sanofi po punon gjithashtu me kompaninë amerikane të bioteknologjisë Translate Bio për një lloj të ri të vaksinës mRNA, por ende nuk ka një plan të saktë për një komercializim të mundshëm.

Sanofi ka tërhequr vëmendjen për shumë muaj për shkak të shkurtimeve të vazhdueshme të vendeve të punës. Për shkak se mungesa e vullnetit për t'u hyrë rreziqeve dhe ristrukturimi i shpeshtë sjellin edhe shkurtime. Që nga viti 2008, Sanofi ka shkurtuar 2.500 vende pune në kërkim dhe zhvillim dhe së fundmi 364 shkurtime të mëtejshme të vendeve të punës u njoftuan deri në vitin 2022. Dhe kjo megjithëse kompania financiarisht është  në gjendjen më të mirë. Vetëm në vitin 2020, ai arriti një fitim neto prej 12.3 miliardë eurosh.

"Për shkak të kursit të paqartë dhe ristrukturimit të vazhdueshëm, ne kemi humbur ekspertizën. Kjo gjithashtu ka një ndikim në kontrollin e cilësisë," tha sindikalisti Bodin.

Vonesa në zhvillimin e vaksinave kundër koronavirusit mund t'i atribuohet antigjeneve me dozë të gabuar, të cilat ulën efektivitetin e saj. Vaksina duhej të montohej përsëri dhe fazat e testit duhet të fillonin nga e para. Kjo nuk duhet të ndodhte me një veteran të zhvillimit të vaksinave si Sanofi.

Pas dështimit të vaksinës franceze të koronës, Presidenti Emmanuel Macron ka njoftuar një plan investimi prej miliarda eurosh për kërkimin dhe zhvillimin. Dhe Sanofi po i jep gazit.

Disa javë më parë, kompania njoftoi se do të investonte shumë në zhvillimin e vaksinave të bazuara në mARN. Një shumë totale prej dy miliardë eurosh do të derdhen në zhvillimin e gjashtë kandidatëve të rinj të vaksinave deri në vitin 2025. Mbi të gjitha, teknologjia mARN e ka provuar veten në pandemi. Nëse kjo do të ketë sukses, Sanofi dhe kështu edhe Franca së shpejti mund të jenë përsëri në ballë - megjithëse ndoshta pak me ngathtësi.

aud (ard)