Kina e gatshme të shpëtojë euron | Gjermania | DW | 02.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Kina e gatshme të shpëtojë euron

Kina do të shqyrtojë mundësinë e një angazhimi më të madh në stabilizimin e euros, deklaroi kryeministri kinez Wen Jiabao. Por gjermanët, sipas një sondazhi, nuk janë dakord me rritjen e pushtetit financiar të Kinës.

Merkel dhe Jiabao dpa 29340965

Merkel dhe Jiabao

Pas takimit me kancelaren Angela Merkel në Pekin ai tha se vendi i tij po e shqyrton mundësinë e një pjesëmarrje më të madhe në ombrellat e shpëtimit të euros EFSF dhe ESF. Deri tani nuk dihet se si do të dukej kjo pjesëmarrje më e madhe e Kinës në këto ombrella. Por kryeministri tha se Kina i mbështetur përpjekjet e Evropës për stabilizimin e euros.

Evropa duhet të vazhdojë reformat dhe të shlyejë borxhet, shtoi ai. Kancelarja Merkel më parë në një fjalim në Akademinë e Shkencave Sociale ka kërkuar një besim më të madh ndaj BE-së dhe euros. Kancelarja Merkel gjendet për vizitë treditore në Kinë, ku do të takohet edhe me presidentin e vendit dhe shumë autoritete të tjera.

Merkel mbërrin në Kinë

Merkel mbërrin në Kinë

Gjermanët nuk janë dakord me dorën kineze të ndihmës

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë vizitës në Kinë përpiqet të grumbullojë ndihma për shpëtimin e euros. Por shumica e gjermanëve nuk janë dakord që t'i shpëtojë Kina nga kriza e euros. Frika nga një rritje e influencës kineze nga superfuqia e re është më e fortë se nevoja aktuale. Në një sondazh të organizuar nga Emnid në bashkëpunim me televizionin gjerman N24, 68% e gjermanëve nuk e shohin me sy të mirë, nëse kinezët shpëtojnë euron. Vetëm 26% janë dakord me dorën e ndihmës nga Kina.


Autor: Agj/Cani
Redaktoi: Lindita Arapi