Haradinaj nuk ekstradohet në Serbi | Ballkani | DW | 27.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Haradinaj nuk ekstradohet në Serbi

Gjykata e Colmarit vendosi: Jo dorëzim të Haradinajt në Serbi

Drejtësia franceze vendosi të refuzojë kërkesën e Serbisë për dërgimin e Ramush Haradinajt në Serbi për gjykim për krime lufte. Një gjykatë në Colmar vendosi mosekstradimin e Haradinajt dhe shfuqizimin e ndalimit të lëvizjes.

Autoritetet serbe akuzojnë Haradinajn për krime ndaj popullsisë serbe në vitet 1998-1999. Vetë politikani 48 vjeçar i sheh akuzat si të motivuara politikisht. Më 4 janar Haradinaj u arrestua në Francë mbi bazën e një urdhërarresti serb.

 

Reklamë