1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW
TurizëmGjermani

Hamburgu: 10 arsye përse duhet vizituar metropoli i veriut

22 Shkurt 2024

Në Hamburg, "Große Freiheit" ose liria e madhe, është më shumë se thjesht emri i një rruge. Është një qasje unike ndaj jetës. Një qytet maritim dhe me shumë mundësi për argëtime.

https://p.dw.com/p/4cdUD
Panoramë nga Hamburgu
Hoteli luksoz "Vier Jahreszeiten" (Katër Stinët) Fotografi: Axel Heimken/dpa/picture alliance

Muzika në nivelin më të lartë të saj

Ashtu si harku gjigant i një anijeje, Salla e Filarmonisë së Elbës lundron në horizont. E ndërtuar në majë të një ish-depoje të kakaos me tulla të kuqe në port, ndërtesa me xhama ngrihet 110 metra në qiell. Shtëpia e koncerteve u hap në janar 2017.

Filharmonia e Hamburgut
Filharmonia e HamburgutFotografi: Markus Scholz/dpa/picture alliance

Shumë magazina

Në 1888, perandori gjerman Wilhelm II hapi "Speicherstadt" (distrikti i magazinave). Hamburgu ishte krijuar tashmë si një port i lirë, ku magazinimi dhe transferimi i mallrave ishte pa taksa. Si rezultat, ai u bë një nga zonat më të mëdha të magazinimit në botë. Speicherstadt iu dha statusi i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 2015.

Panoramë e Speicherstadt, Hamburg
Zona SpeicherstadtFotografi: Maximilian Koch/picture alliance

Parku Bota e çudirave në miniaturë

Në distriktin Speicherstadt, ju mund të gjeni gjithashtu Miniature Wonderland, modeli më i madh i sistemit hekurudhor në botë. Këtu, vizitorët mund të udhëtojnë nga Hamburgu në Patagoni në miniaturë. 1,166 trena udhëtojnë në 16,491 metra shina në një sipërfaqe prej më shumë se 1,600 metra katrorë. Madje ka aeroplanë që ngjiten dhe ulen, dhe anije turistike që udhëtojnë në ujë.

Parku i udhëtimeve në miniaturë
Parku i udhëtimeve në miniatqurëFotografi: Markus Scholz/dpa/picture alliance

Gjithçka që sheh syri

Hamburgu po ripërcakton veten me HafenCity, projektin më të madh të rigjenerimit urban në Evropë. Kur të përfundojë në vitin 2025, kompleksi do të jetë shtëpia e 10,000 njerëzve.

Kantier ndërtimi në Hamburg, HafenCity
Kantieri i ndërtimit të kompleksit luksoz, HafenCityFotografi: Hauke-Christian Dittrich/picture alliance

Nga pikëpamja në Baakenhafen, zhvillimi mund të vërehet në një panoramë 360 gradë. Dizajni i kullës së çelikut portokalli u frymëzua nga vinçat e dokut dhe u konceptua për të ofruar pamjen panoramike të një periskopi detar.

Kisha e Shën Mëhillit
Kisha e Shën MëhillitFotografi: Thomas Lammeyer/imageBROKER/picture alliance

Michel

Kisha baroke e Shën Mëhillit, e njohur në gjuhën e folur si "Michel", ofron një tjetër pamje perfekte të qytetit. Kisha është një ndërtesë historike dhe gjithashtu mund të eksplorohet duke përdorur një aplikacion. Pika të spikatura si kulla ose dhomë të nëndheshme janë pajisur me transmetues që reagojnë ndaj aplikacionit dhe japin informacion.

Tuneli i vjetër i Elbës, persona në ecje
Tuneli i vjetër i ElbësFotografi: Soeren Stache/dpa/picture alliance

Duke shkuar nën tokë

Tuneli i Vjetër i Elbës ishte tuneli i parë i lumit në Evropën kontinentale. Reduktoi kohën e udhëtimit nga qyteti në kantieret detare në brigjet jugore të lumit Elbë. Që nga viti 1911, ashensorët i kanë çuar këmbësorët, makinat dhe çiklistët deri në fund, ku shkojnë dy tunele 426 metra të gjatë. Për këmbësorët dhe çiklistët, nuk kushton asgjë për t'u përdorur - përveç "çmimit” të kapërcimit të frikës së tyre.

Kënga e mjellmës

Në Hamburg, lajmëtarët e pranverës janë vetë mjellmat e qytetit, qindra prej tyre. Këshilli i qytetit krenohet me një "zyrë mjellmash" të quajtur "Schwanenwesen- i vetmi autoritet global që punëson një "baba mjellmë", ai mbikëqyr kthimin e zogjve të bardhë pas dimrit. Duke marrë pronësinë e mjellmave, normalisht një privilegj ekskluziv i mbretërve, Hamburgu dëshmoi pavarësinë e tij si një qytet i lirë i lidhjes Hanseatike.

Mjellmat në liqenin Alster në Hamburg
Mjellmat në liqenin AlsterFotografi: Daniel Bockwoldt/dpa/picture alliance

Duke shkuar me rrjedhën

Varkat lundrojnë natë e ditë në lumin Elbë për në port. Boritë e tyre të mjegullës dhe zhurma e pulëbardhave krijojnë kolonën zanore për çdo vrapim herët në mëngjes në rërën e zbehtë të bregut.

Plazhi në Hamburg
Plazhi në HamburgFotografi: Petra Schumacher/HAFEN-FOTOS/picture alliance

Porti i Hamburgut është 70 milje detare larg nga deti i hapur. Ky plazh popullor me rërë përgjatë Elbës ndodhet në Ovelgönne në distriktin Othmarschen.

Tangoja e kullës

Kullat moderne në Reeperbahn
Kullat në ReeperbahnFotografi: Bildagentur-online/Joko/picture alliance

Këto ditë, blloqet e zyrave bëjnë vallëzim në Reeperbahn. Arkitekti i këtyre dy kullave të zyrave me një ngërç i projektoi ato si një çift që kërcenin tango, një përkujtim për lagjen e dritave të kuqe ku ndodhen. Ka një restorant dhe një bar në katin e fundit dhe tarraca e çatisë ofron një pamje të mrekullueshme të portit, veçanërisht gjatë natës.

"Liri e madhe”

Zona e argëtimit klube nate, Reeperbahn plot drita në Hamburg
Reeperbahn në HamburgFotografi: Micha Korb/ pressefoto_korb/picture alliance

Detarët kanë shpenzuar paga të tëra në vetëm një natë në Große Freiheit, një rrugë anësore në Reeperbahn-in e famshëm. Distrikti St. Paulit është i mbushur me bare, klube dhe një shumëllojshmëri argëtimesh dhe lojërash. Artistët dhe muzikantët zbuluan hijeshinë e zonës së lënë pasdore në vitet 1960. Për Beatles, interpretimi në klubin legjendar Star-Club ishte si stërvitje për suksesin e tyre të mëvonshëm global.