Gerd Müller mbushi 65 vjeç | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 04.11.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Gerd Müller mbushi 65 vjeç

Ish-sulmuesi i kombëtares gjermane në futboll Gerd Müller mbushi më 3 nëntor 65 vjet.

Franz Beckenbauer dhe Gerd Müller (r). Gjermania fiton Kampionatin Botëror 07.07.1974

Franz Beckenbauer dhe Gerd Müller (r). Gjermania fiton Kampionatin Botëror 07.07.1974

"Bombarduesi" Müller kujtohet mbi të gjitha për golat e tij gjatë Kampionatit Botëror të vitit 1974 në Gjermani, të cilët i sollën vendit edhe titullin e dytë kampion. Mülleri punon prej gati 40 vjetësh për klubin e Bajernit të Mynihut dhe sot stërvit një ekip të Bajernit në kategorinë e tretë.

Gerd Mueller duke treguar atleten e artë të futbollit

Gerd Mueller duke treguar atleten e artë të futbollit

Në formacionin e Bajernit dhe të kombëtares luan sot një sulmues i ri i suksesshëm me të njëjtin mbiemër. Datëlindja e Gerd Müller-it përkon sivjet me ndeshjen e Bajernit në Rumani për Champions League-ën kundër ekipit Cluj.

Autor: Elert Ajazaj

Redaktoi: Aida Cama

 • Data 04.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PxeF
 • Data 04.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PxeF