Dyshim për spiunazh në një universitet bavarez: akuzohet një shkencëtar rus | Gjermania | DW | 27.01.2022
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Gjermania

Dyshim për spiunazh në një universitet bavarez: akuzohet një shkencëtar rus

Prokuroria federale ka bërë kallëzim kundër një shkencëtari rus për spiunazh në fushën e kërkimit të raketave.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm - tabela

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm

Një ish-punonjës i një universiteti bavarez dyshohet se ka transferuar njohuri të teknologjisë hapësinore në Rusi.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Federal po heton një shkencëtar nga Rusia, i cili dyshohet se ka spiunuar për vendin e tij të origjinës në një universitet gjerman. I akuzuari akuzohet se ka transmetuar informacion mbi projekte kërkimore në fushën e teknologjisë së hapësirës ajrore tek një shërbim sekret rus për botën e jashtme.

Më konkretisht, bëhet fjalë për gjendjen e zhvillimit të raketës evropiane Ariane dhe për të dhëna nga kërkimi i materialeve bazë. Jo më larg se dhjetor teleskopi James Webb u lëshua në hapësirë me një raketë Ariane 5.

I dyshuari i arrestuar që në qershor 2021

Sipas informacioneve nga Prokuroria Federale, i dyshuari është arrestuar në qershor të vitit të kaluar dhe që nga ajo kohë ndodhet në paraburgim. Në dhjetor, Prokuroria Federale depozitoi një akuzë për "veprimtari të agjenturore të shërbimit sekret" në senatin e mbrojtjes shtetërore të Gjykatës së Apelit të Mynihut.

Në momentin e arrestimit, i pandehuri punonte si asistent shkencor në një katedër të shkencave natyrore dhe teknike në një universitet bavarez. Siç raportohet nga agjencia e lajmeve dpa, bëhet fjalë për Universitetin e Augsburgut.

Zyra e Prokurorisë Federale beson se shërbimi i fshehtë rus i botës së jashtme SWR ka kontaktuar me të dyshuarin në vjeshtën e vitit 2019. Nga fundi i nëntorit, dyshohet se janë zhvilluar takime të rregullta midis të akuzuarit dhe një oficeri të lartë të SWR-së të vendosur në Gjermani. Për informacionet e transmetuara, spiuni i dyshuar besohet se ka marrë gjithsej 2500 euro.

dpa, tgsch