Disproporcion ndihmash dhe donacionesh | Gjermania | DW | 27.06.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Disproporcion ndihmash dhe donacionesh

Caritas International prezanton raportin vjetor. Do të zgjerohet bashkëpunimi me Shqipërine

Fëmijë i uritur ne Nigeri

Fëmijë i uritur ne Nigeri

Bilanci është pozitiv: Të ardhurat e degës së jashtme të Caritasit Gjerman, Caritas International, për vitin 2005 janë dyfishuar në krahasim me ato të vitit 2004. 106 milionë Euro donacione private dhe fonde qeveritare e kishtare vetëm për vitin 2005. Të ardhurat shënojnë rekord, e megjithatë ato nuk e kanë lehtësuar punën e organizatës katolike në disa rajone krize.

Peter Neher, presidenti i Caritasit gjerman jep një shembull: "Për viktimat e Cunamit na kanë ardhur 54 milionë Euro, për viktimat e stuhive në Amerikën Latine vetëm 194,000 Euro. Diferenca është jashtëzakonisht e madhe, por numri i viktimave dhe nevojat e tyre janë gati të njëjta." Ai kërkon nga qeveria që donacionet t'i drejtojë në ato rajone për të cilat mediat nuk tregojnë interes të madh, e ku dhurimet e privatëve janë të kufizuara.

Përveç përkujdesjes për viktimat e katastrofave natyrore dhe humanitare, Caritas International, që është një nëndegë e Caritasit Gjerman, po angazhohet gjithnjë e më shumë edhe në Evropën Lindore.

Drejtori i organizatës ndërkombëtare Martin Salm sqaron: "Kemi ndërtuar shumë stacione sociale. Kemi investuar në arsimin profesional të bashkëpuntorëve tanë në vend. Një fushë e re që duam ta intensifikojmë në të ardhmen përbëjnë përkujdesje për të rinjtë dhe viktimat e sidës."

Projektet e Caritasit gjerman në Shqipëri kapin shumën modeste prej rreth 100 mijë Euro dhe kanë të bëjnë kryesisht me përkujdesjen për fëmijë të varfër si dhe për familjet që janë pre e gjakmarrjes. Drejtori i sektorit përgjegjës për Evropën, Oliver Myler, i tha Dojçe Veles se Caritasi gjerman planifikon t'i zgjerojë ato në të ardhmen dhe të vërë më shumë fonde në dispozicion.

Rrjeti ndërkombëtar i Caritasit përfshin gjithsej 162 shoqata kombëtare. Caritasi shqiptar është antarësuar në të që prej vitit 1993, dhe bashkëpunon aktualisht më shumë me atë italian, spanjoll e francez në një sërë fushash, si përkujdesje mjekësore, asistencë për të paaftët si edhe reintegrimin e migrantëve.

 • Data 27.06.2006
 • Autor Anila Shuka, Berlin
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar0E
 • Data 27.06.2006
 • Autor Anila Shuka, Berlin
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ar0E