1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW
TurizëmEuropë

10 arsye për të vizituar bregdetin e Baltikut

12 Korrik 2023

Për argëtim në plazhe me diell, rërë dhe verë, drejtohuni në Detin Baltik të Gjermanisë! Është një nga destinacionet më të njohura, jo vetëm për shkak të garës vjetore të velierave në Kiel.

https://p.dw.com/p/4Tj4m
Java e vleierave, Kiel
Java e vleierave, KielFotografi: picture-alliance/Arco Images

Vizitoni garën e Kielit 

Rreth 1400 sportistë nga 51 shtete morën pjesë sivjet në garën e Kielit (17 deri më 25 qershor). 

Velierat në Kiel
Velierat në KielFotografi: Gregor Fischer/dpa/picture alliance

Veprimtaria në javore, e cila përfshin gjithashtu koncerte, shfaqje me fishekzjarre dhe parada me varka, tërheq miliona shikues. Regata e Kielit është ngjarja më e madhe e lundrimit në Evropë dhe daton në shekullin e 19-të. 

Argëtohuni në plazh 

Plazhi Ahlbeck në Usedom
Plazhi Ahlbeck në UsedomFotografi: Ralf Bitzer/vizualeasy/picture alliance

Megjithatë, shumica e vizitorëve në bregdetin Baltik shkojnë atje për paqe dhe qetësi, duke preferuar të shtrihen në plazh dhe të notojnë në det. Ndërsa moti sigurisht nuk mund të krahasohet me Mesdheun, ishulli Usedom është një nga rajonet më me diell të pushimeve në Gjermani. Zona merr deri në 2000 orë diell çdo vit. 

Relaksohuni në një kolibe plazhi 

Kolibe plazhi, karaksterisitikë e plazheve të Gjermanisë
Kolibe plazhi, karaksterisitikë e plazheve të GjermanisëFotografi: Jens Büttner/dpa ZB/picture alliance

Pushuesit e Detit Baltik i duan kolibet prej kashte të plazhit, të cilat mbrojnë nga dielli, era dhe shiu. Karrigia kolibe u shpik në 1882 në Rostock nga prodhuesi i kolibes së oborrit perandorak Wilhelm Bartelmann. Aristokratja Elfriede von Maltzahn, e cila vuante nga reumatizma, e ngarkoi atë të bënte një "ndenjëse për plazh" dhe lindi ideja e kolibes së plazhit. Sot është e pamundur të imagjinohet Deti Baltik pa to. 

Ecni në kalata 

Ishulli Rugen
Ishulli RugenFotografi: picture-alliance/Dumont/S. Lubenow

Kalatat janë po aq pjesë e Detit Baltik sa edhe karriget e plazhit. Tragete ankorohen në disa prej tyre, ndërsa të tjerët janë të ndërtuar me restorante dhe dyqane, ose të populluara nga peshkatarët. Por të gjithë kanë një gjë të përbashkët: Ju keni një pamje të mrekullueshme të detit dhe bregdetit. Më e gjata është në Heringsdorf në ishullin Usedom (në foto). Ajo të çon mbi 500 metra në det. 

Bëj banja dielli nudo 

Plazh nudo në bregdetin e Baltikut
Plazh nudo në bregdetin e BaltikutFotografi: picture-alliance/ZB/B. Wüstneck

Hiqni rrobat e banjës, hiqni bikinit dhe merrni një nxirje të gjithanshme! Ky nuk është problem në Detin Baltik, i cili përmban më shumë plazhe për nudistë se kudo tjetër në Gjermani. Për shumë pushues, kjo do të thotë liri dhe natyrë e paprishur. Fenomeni nudist daton në ish-Gjermaninë Lindore, kur ishte një praktikë e zakonshme të shtriheshe lakuriq në plazh dhe të notoje në det. 

Fotografoni mrekullitë e natyrës 

Shkëmbinjtë gëlqerorë në Rugen
Shkëmbinjtë gëlqerorë në RugenFotografi: picture-alliance/imagebroker/J. de Cuveland

Këtu, bregdeti nuk shkon butësisht në det. Në Rugen, ishulli më i madh në Detin Baltik, shkëmbinjtë e gëlqerorë ngrihen deri në 120 metra nga uji. Rreth 70 milionë vjet më parë këtu ndodhej një det i cekët, i cili shërbente si habitat për shumë kafshë të vogla. Kafkat dhe skeletet e tyre u fosilizuan në shkëminj duke formuar një shtresë gëlqerore 500 metra të trashë, origjina e shkëmbinjve gëlqerorë të Rugenit. 

Zbuloni Vendet e Trashëgimisë Botërore  

Pamje nga qyteti hanseatik Lübeck
Pamje nga qyteti hanseatik LübeckFotografi: Sabine Kinkartz/DW

Bregu Baltik përmban shumë vende kulturore, një fakt që është pranuar nga UNESCO. Organi i OKB-së ka shtuar qytetet portuale të Lubeck (në foto), Wismar dhe Stralsund në listën e saj të vendeve të trashëgimisë botërore. Qendra historike është ruajtur në të tre këto qytete, duke bërë të mundur të shihet se si qytetet u pasuruan përmes tregtisë gjatë tetë shekujve të fundit. 

Eksploroni qytetet e Lidhjes së Hansës 

Pamje nga qyteti hanseatik WIsmar
Pamje nga qyteti hanseatik WismarFotografi: Siegfried Kuttig/imageBROKER/picture alliance

Lubeck, Wismar (në foto) dhe Stralsund nuk janë vetëm vende të trashëgimisë botërore, por kanë qenë gjithashtu pjesë e Lidhjes Hanseatike. Kjo ishte një shoqatë e fuqishme tregtare e qyteteve, që siguronte rrugët tregtare në det dhe në tokë. Ndërtesat madhështore fetare, arkitektura imponuese gotike me tulla dhe shtëpitë e qytetit mesjetar janë ende dëshmi të periudhës së kulmit të lulëzimit të kësaj lige. 

Shijoni një darkë peshku 

Pas plazhit një darkë e shijshme me peshk
Pas plazhit një darkë e shijshme me peshkFotografi: Katja Kreder/imageBROKER/picture alliance

Vizitorët në bregun e Detit Baltik mund të shijojnë çdo ditë një vakt me peshk të freskët. Në shumicën e restoranteve, peshku dërgohet drejtpërdrejt nga varka e peshkimit në kuzhinën e restorantit ose në treg, ose direkt në një rrotull peshku për një rostiçeri të vogël ndërmjet vakteve. Peshkatarët në Detin Baltik kapin kryesisht harengën, merlucin, ngjala dhe salmon, purtekën e bardhë, krapin, pikun dhe zanderin mund të gjenden në lagunat bregdetare. 

Kërkoni për qelibar 

Bregdeti shkëmbor në Dazendorf pranë Heiligenhafen në Baltik
Bregdeti shkëmbor në Dazendorf pranë Heiligenhafen në BaltikFotografi: Thorsten Schier/Zoonar/picture alliance

Me pak fat, mund të hasni në qelibar gjatë një shëtitjeje në plazh. Që 10.000 vjet më parë, njerëzit bënin bizhuteri nga rrëshira e fosilizuar. Edhe sot, gjerdanët, byzylykët dhe veprat e artit si kjo anije janë bërë nga qelibari. Koleksionistët kanë shanse të mira për të gjetur qelibar në plazhet e Mecklenburg-Pomeranisë Perëndimore, veçanërisht në ishujt Hiddensee, Rugen dhe Usedom.