1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиЕвропа

Руски воен авион урнал американски дрон над Црното море

БГ /РТР
14 март 2023

Во прва ескалација од тој тип од почетокот на руската агресија врз Украина, воени летала на Русија и шпионски дрон на САД се судриле над Црното море. Вашингтон ја обвини Москва дека провоцира инцидент.

https://p.dw.com/p/4OgGS
Сухои Су-27 Русија
Борбен авион Сухои Су-27 на руската авијацијаФотографија: Vitaly Timkiv/SNA/IMAGO

Руски воен авион од типот Су-27 пресретнал и удрил во пропелер на американски набљудувачки дрон, што предизвикало негов пад во Црното море, прв инцидент од тој тип од почетокот на руската инвазија врз Украина пред повеќе од една година.

Врховниот командант на НАТО во Европа, американскиот генерал Кристофер Каволи ги информирал сојузниците во Алијансата за инцидентот кој беше веднаш осуден од Белата Куќа и Пентагон, со предупредување од ескалација. 

Два руски авиони Су-27 го пресретнале американскиот шпионски дрон, пред едниот од авионите да се судри со него околу 7 часот во вторникот наутро. 

Неколку пати пред судирот, руските борбени авиони истурале гориво врз дронот, веројатно обидувајќи се да го заслепат или оштетат, и летале околу него со небезбедни маневри, соопшти американската армија. 

Молк од Москва 

„Нашиот дрон вршеше рутински операции во меѓународниот воздушен простор кога беше пресретнат и удрен од руско летало, што доведе до паѓање и целосна загуба на МКју-9“, соопшти американскиот генерал Џејмс Хекер. 

Дрон „МКју-9 Рипер“ САД
Американски дрон од типот „МКју-9 Рипер“ Фотографија: Unbekannt/Zuma Wire/imago images

„Всушност, овој небезбеден и непрофесионален чин на Русите за малку предизвика паѓање на обете летала“.

Москва досега не го коментираше инцидентот, иако во неколку наврати изразуваше загриженост поради летањето на американски шпионски летала во близина на Крим.

Американската армија тврди дека инцидентот следува по серија настани со опасно однесување на руски пилоти кои се движат во близина на летала на САД и нивните сојузници, вклучително и над Црното море. 

Белата Куќа најави дека за инцидентот ќе разговара директно со Москва.

„Стејт департментот ќе зборува директно со своите руски колеги, и ќе ја изрази длабоката загриженост поради ова небезбедно и непрофесионално пресретнување“, изјави портпарол на Белата Куќа. 

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Покажи повеќе написи