Шпанија и Русија финалисти на ЕП во кошарка | Теми | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Шпанија и Русија финалисти на ЕП во кошарка

Германија обезбеди пласман во меѓуквалификацискиот турнир за учество на ОИ во Пекинг.

default

Словенците немаа решение против него, Дирк Новицки

Домаќинот на ЕП во кошарка Шпанија и Русија се двете репрезентации кои вечерва ќе се борат за златниот медал на шампионатот. Шпанците во полуфиналниот натпревар ја совладаа Грција, со 82:77. Русија беше подобра од Литванија совладувајќи ја со 86:74.

Германија со вчерашниот триумф против Словенија обезбеди пласман на меѓуквалификацискиот турнир за Олимписките игри во Пекинг наредната година. Попладнево селекцијата на Германија во натпревар за петото место се среќава со Хрватска.