Шпанија и Русија финалисти на ЕП во кошарка | Вести | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Шпанија и Русија финалисти на ЕП во кошарка

*

Домаќинот на ЕП во кошарка Шпанија и Русија се двете репрезентаии кои вечерва ќе се борат за златниот медал на шампионатот. Шпанците во полуфиналниот натпревар ја совладаа Грција, Русија беше подобра од Литванија. Германија со вчерашниот триумф против Словенија обезбеди пласман на меѓуквалификацискиот турнир за Олимписките игри во Пекинг наредната година. Попладнево селекцијата на Германија во натпревар за петото место се среќава со Хрватска.